Uzależnienie od telefonu: jak sobie radzić z ciągłą potrzebą „patrzenia się w smartfona”?

Uzależnienie od telefonu: jak sobie radzić z ciągłą potrzebą „patrzenia się w smartfona”?

Telefony są obecnie traktowane jako podstawowe narzędzia pracy i często wykorzystywane do załatwiania codziennych sprawunków. Uzależnienie od smartfona to proces, który może nie zostać w porę zauważony przez bliskich, ponieważ regularne zaglądanie do telefonu nie jest niczym niezwykłym. Tymczasem nieleczony fonoholizm może doprowadzić do poważnych konsekwencji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. A jak sobie radzić z uzależnieniem od telefonu?

Na czym polega uzależnienie od telefonu komórkowego?

Uzależnienie nierozerwalnie wiąże się z brakiem kontroli nad sposobem używania danego przedmiotu lub substancji. W przypadku telefonu sygnałem ostrzegawczym powinny być sytuacje, w których osoba:

  • korzysta z urządzenia przez większość dnia, a nierzadko również w nocy
  • odruchowo sięga po smartfon co kilka minut bez wyraźnego powodu
  • zawsze musi mieć telefon przy sobie i odczuwa znaczny dyskomfort, gdy go zgubi lub, gdy się rozładuje
  • przez ciągłe korzystanie z telefonu zaniedbuje codzienne obowiązki

Osoby uzależnione od smartfona mogą również powoli rezygnować z tradycyjnych form kontaktu na rzecz rozmów prowadzonych przy użyciu komunikatorów internetowych. Taka osoba może także stracić zainteresowanie otoczeniem i swoimi dotychczasowymi pasjami.

Jak pomóc osobie uzależnionej od telefonu?

Bliscy osoby uzależnionej zwykle w pierwszej kolejności decydują się na zabranie jej telefonu lub zablokowanie dostępu do internetu. Jednak wspomniane postępowanie może sprawić, że fonoholik stanie się agresywny, a nawet przestanie nad sobą panować. Dlatego na początku warto skonsultować się z doświadczonym psychiatrą Maciejem Grabowskim z Radomia, który zaproponuje adekwatną farmakoterapię. Dobrze dobrane leki mogą znacząco złagodzić stany lękowe związane z uzależnieniem i sprawią, że łatwiej będzie porozumieć się z pacjentem. W zależności od ogólnej kondycji psychofizycznej fonoholika psychiatra może zlecić również psychoterapię, terapię grupową lub rodzinną. Celem leczenia nie jest całkowite pozbawienie chorego kontaktu ze smartfonem, a jedynie nauczenie go, jak konstruktywnie korzystać z tego urządzenia. 

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od telefonu?

Uzależnienie od telefonu to poważny nałóg, do którego pokonania potrzebny jest aktywny udział pacjenta. Psychiatra może zaproponować konkretne rozwiązania i ćwiczenia, jednak to od woli fonoholika zależy, czy wdroży je w życie. W procesie leczenia bardzo ważne jest wsparcie rodziny oraz ścisłe przestrzeganie otrzymanych wytycznych. Osoba uzależniona powinna korzystać z telefonu tylko w określonych okolicznościach i przez możliwie jak najkrótszy czas. Dobrym pomysłem będzie również znalezienie aktywności, która pomoże odwrócić uwagę fonoholika od telefonu i na nowo obudzi w nim chęć do życia. Istotnym aspektem terapii będzie także trenowanie umiejętności panowania nad emocjami i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. 

Obecnie wielu ludzi spotyka się z ogromną presją, która w połączeniu z natłokiem informacji może znacząco przyczynić się do powstawania różnego rodzaju uzależnień. Dlatego to ważne, by obserwować bliskich i być wyczulonym na pierwsze objawy uzależnienia od telefonu. Co ważne taki nałóg może być z powodzeniem leczony, a terapia zlecona przez doświadczonego psychiatrę szybko przyniesie zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz