W jakiej kolejności czytać książki Remigiusza Mroza? Serie z Chyłką i Frostem

W jakiej kolejności czytać książki Remigiusza Mroza? Serie z Chyłką i Frostem

Mówiąc o polskiej literaturze, nie sposób nie zatrzymać na dłużej właśnie przy tym autorze. Do tej pory w jego literackim dorobku znajduje się około 50 książek, z czego większość stanowią poczytne kryminały. Uznaje się go za jednego z najpopularniejszych i najpłodniejszych pisarzy ostatnich lat. Jak zwykł o sobie mówić, z charakterystycznym dla siebie dystansem – „Pisze książki. Raczej częściej niż rzadziej. O kim mowa? Oczywiście o Remigiuszu Mrozie! Które z jego tytułów zasługują na szczególną uwagę? W jakiej kolejności po nie sięgać? A przede wszystkim… dlaczego warto zagłębić się w świat książek Remigiusza Mroza? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Kim jest Remigiusz Mróz?

Remigiusz Mróz z wykształcenia jest prawnikiem. Po ukończeniu z wyróżnieniem warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego uzyskał w 2015 roku tytuł doktora nauk prawnych. Z literaturą związał się jednak jeszcze wcześniej, debiutując w roku 2013 powieścią „Wieża milczenia”. Największą popularność przyniosły mu serie z Joanną Chyłką, komisarzem Frostem oraz Trylogia z Wysp Owczych, opublikowana pod pseudonimem Ove Løgmansbø. Na swoim koncie posiada liczne nagrody literackie, wśród których znajdziemy m.in. Bestseller Empiku, Best Stream Awards czy Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. 

Mimo że to dzięki książkom kryminalnym Remigiusz Mróz zyskał ogromną popularność, twórczość autora nie ogranicza się wyłącznie do tego gatunku. W jego literackim dorobku znajdziemy także powieści historyczne, science-fiction, obyczajowe czy thrillery. 

Seria z Joanną Chyłką 

Wiele osób, nawet tych niechętnie sięgających po książki, Remigiusza Mroza kojarzy przede wszystkim z serią Chyłka, która doczekała się głośnej ekranizacji produkcji TVN. W wyemitowanym po raz pierwszy w roku 2018 serialu w rolę głównej bohaterki wcieliła się Magdalena Cielecka, która w fenomenalny sposób przeniosła na ekran postać niepokornej prawniczki, o której losach opowiada cykl Mroza. Na ten moment seria liczy piętnaście książek, które określa się jako powieści kryminalno-prawnicze z elementami thrillera oraz powieści sensacyjnej. Jaka jest prawidłowa kolejność ich czytania? Pierwszym tomem serii jest wydana w 2015 roku „Kasacja”, w której czytelnicy po raz pierwszy spotykają się z Joanną Chyłką, jej historią oraz pierwszą ze spraw, z którą przychodzi jej się zmierzyć na oczach czytelników. Każda kolejna część to nowa tajemnica, którą musi rozwikłać utalentowana prawniczka. Pozostałe tytuły wchodzące w skład serii to: „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens”, „Afekt”, „Egzekucja” oraz „Skazanie”, którego premiera miała miejsce w marcu tego roku. 

Sukces serii przypisuje się jej uniwersalności – zróżnicowanie tematyczne oraz gatunkowe sprawia, że pozornie niszowa, prawnicza tematyka, wciągnęła już rzeszę czytelników i nieustannie przekonuje do siebie kolejnych. Książki Remigiusza Mroza można czytać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, a także słuchać ich w formie audiobooków. 

Cykl z komisarzem Frostem

Oprócz serii o Joannie Chyłce ogromną popularność zdobył również cykl powieści Mroza opowiadający o losach komisarza Frosta. Książki te powstawały w zasadzie równolegle do tych opowiadających o losach prawniczki – pierwsza z nich, „Ekspozycja”, również została wydana w roku 2015. Kolejne ukazywały się regularnie do 2021 roku. W jakiej kolejności czytać książki Remigiusza Mroza z tej serii? Po części pierwszej należy sięgnąć kolejno po: „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelację”, „Zerwę”, „Halny” oraz Przepaść”. Głównym bohaterem serii jest Wiktor Frost, komisarz, który w każdej części mierzy się z tajemniczymi sprawami, najczęściej związanymi z okolicami Tatr. Odkrywanie kolejnych faktów prowadzi go na trop zapomnianych zagadek sprzed lat, które w niewyjaśniony sposób łączą się z tym, nad czym pracuje obecnie. 

Książki Remigiusza Mroza to pełne napięcia, emocji i zaskakujących zwrotów akcji historie, od których nie sposób się oderwać. Liczba tytułów, które znajdziemy na półkach poświęconych twórczości tego pisarza, zdumiewa, jednak możesz mieć pewność, że sięgnięcie po każdą z nich skutkuje jednym – że będziesz chciał więcej! 

Dodaj komentarz