W walce o udrożnienie nosa – jakie leki na katar wybrać?

W walce o udrożnienie nosa – jakie leki na katar wybrać?

Istnieje powiedzenie, że katar nieleczony trwa 7 dni a leczony tydzień, jednak nie jest ono do końca prawdą. Leki na katar pomagają bowiem na skuteczne zmniejszenie dolegliwości, które powodują niedrożność nosa. Katar to powszechna dolegliwość towarzysząca przeziębieniu, świadcząca o infekcji wirusowej. Zapchany nos i wyciekająca z niego wydzielina pojawiają się prawie zawsze przy przeziębieniu czy grypie wraz z kaszlem i podwyższoną temperaturą. Niekiedy świadczą one jednak o reakcji alergicznej.

Leki na katar, jakie są dostępne i jak działają?

Aby osłabić objawy infekcji i złagodzić jej przebieg oferowanych jest wiele leków, które stosować można u pacjentów w różnym wieku. Dostępne są obecnie: krople do nosa, liczne tabletki i kapsułki, zestawy do płukania nosa, preparaty służące do inhalacji, plastry aromatyczne i spraye do nosa. Wśród leków, które mają za zadanie zwalczyć wirusowe infekcje, są również maści do nosa i różnego rodzaju środki wzbogacone, np. witaminą A, czy olejkami roślinnymi z eukaliptusa, goździka albo jałowca.

Aby wybrać najskuteczniejszy lek na katar, należy wziąć pod uwagę najbardziej uciążliwe dolegliwości, które pojawiły się wraz z infekcją. Mogą nimi być: wyciek wydzieliny z nosa, obrzęk błony śluzowej, zatkany nos, zapalenie zatok błony śluzowej lub trąbki słuchowej, czy też alergia.

Warto również rozważyć sposób działania specyfiku. Krople w aerozolu do nosa zmniejszają przekrwienie błon śluzowych i rozszerzają przewody, w których zalega wydzielina śluzowa. W zupełnie inny sposób działają natomiast plastry aromatyczne. Zawierają one specjalne olejki eteryczne, które odblokowują nos i nawilżają błony śluzowe, ułatwiając choremu oddychanie.

Aby dokładnie oczyścić jamę nosową wraz z zatokami, można też zastosować zestawy do płukania nosa. Z kolei na zmniejszenie uczucia zatkanego nosa pomogą tabletki na katar. Najbardziej skuteczne leki na katar nie tylko go likwidują ale nawilżają także błony śluzowe.

Co wchodzi w skład leków na katar?

Leki na katar mogą mieć skład syntetyczny albo być sporządzone tylko na naturalnych składnikach. Należy do nich: mięta pieprzowa, eukaliptus, jałowiec i inne substancje o delikatnej formule bezpieczne dla chorych. Wśród leków na katar znajduje się również woda morska. W przeciwieństwie do wielu silnie działających kropli można ją stosować przez dłuższy czas. Ma ona działanie nawilżające i oczyszczające błonę śluzową, niszczy ona również drobnoustroje chorobotwórcze.

Gdy katar ma podłoże alergenne, jest wodnisty i powoduje uczucie swędzenia lub pieczenia, stosowane leki na katar, powinny zawierać substancje antyhistaminowe, a przy gęstej, zalegającej wydzielinie, utrudniającej oddychanie, zazwyczaj trzeba zastosować silniejsze preparaty łagodzące obrzęk, takie jak pseudoefedryna.

Dodaj komentarz