Wina argentyńskie – nie tylko Malbec

Wina argentyńskie – nie tylko Malbec

Wina argentyńskie przypadną do gustu zarówno tym, którzy szukają win ekologicznych, jak i miłośnikom soczystego steka. Sprawdź, które argentyńskie wino stanie się Twoim nowym ulubionym trunkiem.

Bogactwo argentyńskiego wina 

Kraj o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu jak na Nowy Świat może się pochwalić imponującym stażem w produkcji wina. Winorośl przywędrowała do Mendozy wraz z jezuitami prawie 500 lat temu. Lokalne winiarstwo zyskało wiele na przybyciu nieco później emigrantów z Włoch i Hiszpanii.

Regiony winiarskie rozciągają się tutaj aż 2000 km długości. Chociaż znajdziemy na tym obszarze wiele mikroklimatów, które dodają charakteru miejscowym uprawom, to większość winnic leży w suchym klimacie kontynentalnym. 

Takie warunki sprzyjają organicznej uprawie, dlatego coraz więcej win z Argentyny posiada ekologiczne certyfikaty.  

Najistotniejsze szczepy argentyńskie

Argentyna to przede wszystkim wina czerwone. Do najważniejszych szczepów należą Malbec i Torrontes. Co ciekawe, Malbec pochodzi z Francji, ale to tutaj odnosi największe sukcesy.

Inaczej ma się sytuacja z endemicznym Torrontes. Owocowych, aromatycznych win o pełnym ciele z tej odmiany nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Również międzynarodowe winorośle potrafią obrodzić w Argentynie. Uprawia się tutaj: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, a także Pinot Gris.

Kluczowy winiarski region Argentyny

Aż 70% rocznej produkcji argentyńskiego wina pochodzi z jednego regionu: Mendozy.  

Położone na wzgórzach winnice mają stały dostęp do słońca. Dzięki temu obficie rośnie tu Malbec, a także Cabernet Sauvignon, Chardonnay i Torrontes.

Mendoza dzieli się na 5 subregionów: Północ, Południe, Centrum, Wschód i Valle de Uco.

Valle de Uco wyróżnia się mocno kwiatowym Malbekiem. Tutejsze warunki sprzyjają winom o wysokim potencjale starzenia. 

Dolina Uco to zagłębie winnic należących do znanych osobistości, np. rodziny Rothschildów. 

Czerwone wino argentyńskie

Rekomendacje win argentyńskich należy rozpocząć oczywiście od Malbeca. Ekologiczny PIEDRA NEGRA Malbec Reserva to bardzo ceniane przez sommelierów wino wytrawne. W aromatycznym bukiecie uwodzą nuty owoców z nutką pieprzu i czekolady. Słodki posmak wanilii to przyjemna niespodzianka, jaką pozostawia po sobie każdy łyk tego wybitnego wina.  

Białe wino argentyńskie

Szukasz wytrawnego wina o słodkich nutach? AGOSTINO FINCA Chardonnay Viognier to pełne wino o aromatach dojrzałych bananów, orzechów i miodu z intrygującym wrażeniem zadymienia. Bogaty bukiet łączy w sobie najlepsze cechy wyrazistego Chardonnaya z rześkością Viogniera. Powstałe dzięki temu oryginalnemu kupażowi wino z apelacji jest gwarancją wysokiej jakości.

Lokalne PIEDRA NEGRA Torrontes Alta Colecction to wino organiczne. Niebanalne aromaty białych kwiatów, brzoskwini, liczi i melona spodobają się nie tylko kobietom. Świeże wino o wyważonej kwasowości pasuje do dań kuchni azjatyckiej, a zwłaszcza tajskiej. Dobrze zagra także z sushi, dlatego to świetny wybór na randkę lub na specjalną okazję.

Po więcej win z całego świata wejdź na Wybieramwino.pl.

Dodaj komentarz