Wizyta u stomatologa – o co najczęściej pytają pacjenci

Wizyta u stomatologa – o co najczęściej pytają pacjenci

Wizyta u dentysty stomatologa  u większości ludzi budzi strach, odkładana jest z miesiąca na miesiąc. Wiele osób unika wizyt u stomatologa, często dopiero silny ból zęba zmusza ich do konsultacji u specjalisty. Pacjenci boją się leczenia, bólu który znają z dzieciństwa, leczenia zębów bez znieczulenia. Wiele osób nie wie, że w standardy leczenia stomatologicznego w ciągu ostatnich kilkunastu lat uległy znacznej zmianie. Dziś wizyty przebiegają w komfortowej atmosferze, leczenie odbywa się bez bólu. Pacjenci, zanim usiądą na fotelu mają wiele pytań do stomatologa. O co pytają najczęściej?

Czy leczenie będzie boleć?

To pytanie pada z ust niemal każdego pacjenta. Wiele osób pamięta wizyt u dentysty sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, kiedy ból był wpisany niemal w każdą wizytę. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Innowacyjne technologie, nowoczesny sprzęt oraz duże doświadczenie lekarza pozwala całkowicie wyeliminować ból i dyskomfort. Obecnie każde leczenie odbywa się ze znieczuleniem. Dla najbardziej wrażliwych pacjentów oferowane jest znieczulenie komputerowe, które całkowicie redukuje niemiłe odczucia. Środek znieczulający stopniowa wprowadzany jest w nerw za pomocą specjalnego urządzenia, znieczulenie nie powoduje niemiłego odczucia drętwienia twarzy. Dla osób, które w żaden sposób nie dają się przekonać do standardowego leczenia., stomatolodzy proponują zabiegi w narkozie. W takiej sytuacji pacjent w czasie zabieg jest uśpiony, a dentysta może wykonać wszystkie niezbędne zabiegi. Dentyście towarzyszy anestezjolog, który na bieżąco monitoruje stan pacjenta. Aby zadbać o wygodę pacjenta lekarze zapewniają leczenie w komfortowych, estetycznie wyposażonych gabinetach. Często w czasie zabiegu pacjent może słuchać muzyki lub oglądać ulubiony program, dzięki temu stres jest zredukowany do minimum. Jak widać, nowocześnie leczenie nie jest bolesne,  dlatego warto pokonać strach przed dentystą i umówić się na dawno odkładaną wizytę.

Czy wszystkie zęby można uratować?

Pacjent, który po dłuższym czasie trafia na fotel stomatologiczny ma obawy,  czy zaniedbane zęby da się uratować. Obecna stomatologia potrafi bardzo wiele, dlatego usuwanie zębów jest ostatecznością.  W większości przypadków zęby, nawet te w bardzo złym stanie, można wyleczyć i przywrócić pacjentom możliwość cieszenia się pięknym uśmiechem. Lekarze proponują leczenie zachowawcze, endodontyczne, a także protetyczne. W trakcie pierwszych wizyt lekarz przeprowadza zabiegi higieniczne, po których można dokładnie obejrzeć zęby i określić sposób leczenia. Z reguły okazuje się, że niemal wszystkie zęby można wyleczyć, w niektórych wypadkach wymagana jest jednak ekstrakcja. Do usunięcia nadają się zęby pęknięte, z mocno i nieodwracalnie  uszkodzoną miazgą, a także mocno ruszające się i nie nadające się do leczenia kanałowego ani protetycznego. Trzeba pamiętać, że żaden lekarz nie usuwa zębów pochopnie,  decyzja zawsze podjęta jest po dokładnym wywiadzie,  a także wykonaniu dokładnej diagnostyki obrazowej.

Muszę usunąć ząb, co dalej?

Decyzja o usunięciu zęba to traumatyczne przeżycie dla każdego pacjenta. Brak już jednego zęba ma duży wpływ na układ skroniowo-szczękowy, może zaburzać prawidłowe gryzienie, jest często powodem kompleksów. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy pacjentowi brakuje kilku zębów. Na szczęście dzisiejsza stomatologia ma wiele rozwiązań dla pacjentów borykających się z problemem braku zębów. Najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie to rożnego typu protezy wyjmowane, m.in. akrylowe, szkieletowe lub nylonowe. Inne, dużo bardziej komfortowa opcja to protezy montowane na stałe, które pacjenci traktują jak swoje własne zęby. Są to korony, mosty, licówki. Tego typu prace mogą służyć do uzupełnianie braku jednego lub kilku zębów. Najbardziej nowoczesne rozwiązanie to implanty, które niemal całkowicie imitują naturalny ząb. Są to tytanowe śruby, które wrastają w kość, na nich montowane są korony lub mosty. Implanty, jeżeli są odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć pacjentom do końca życia.

Jak widać, wizyta w gabinecie stomatologicznym to nic strasznego. Pacjent ma prawo się bać, w razie obaw może zadać nurtujące pytania, na które odpowie każdy dentysta. Stomatolog rozumie obawy pacjentów, zrobi wszystko, aby wizyta była komfortowa. 

Dodaj komentarz