Włóczki do dziergania na drutach i nie tylko – na co uważać przy wyborze?

Włóczki do dziergania na drutach i nie tylko – na co uważać przy wyborze?

Robótki ręczne i rękodzieło to bardzo popularny sposób nie tylko na relaks, ale również na ozdobienie swojego domu lub szafy przedmiotami wykonanymi własnoręcznie. Sweter czy szalik wykonany dla konkretnej osoby jest tez nie lada prezentem na wiele różnych okazji. Na co zwrócić uwagę, jeżeli planujemy rozpocząć dzierganie na drutach? Czym różnią się włóczki standardowe od luksusowych i jakie znajdują zastosowanie? Czy warto inwestować w produkt z domieszką włókien z tworzyw sztucznych, a jeżeli tak, to przy jakich pracach sprawdzą się one najlepiej?

Do czego służą włóczki?

Włóczki to specjalnie splecione włókna naturalne, sztuczne lub mieszane, które możemy wykorzystać do wielu różnych robótek ręcznych – na przykład dziergania na drutach. To, z jakiego materiału skorzystamy, ma bardzo duży wpływ na efekt końcowy naszej pracy. Robótki ręczne są bardzo popularnym sposobem na zrelaksowanie się, jak i próbę wytworzenia unikalnej odzieży własnymi rękoma (na przykład swetra czy szalika). Jeżeli dopiero zaczynamy, najlepszą opcją będzie włóczka bawełniana, głównie ze względu na stosunek jakości do ceny produktu. Gdy już jednak posiadamy pewne doświadczenie w pracy na drutach, warto spróbować wytworzyć coś z włóczek o bardziej szlachetnej strukturze.

Włóczki na robótki ręczne – jakie wybrać?

Luksusowe włóczki zazwyczaj wykonane są z nietypowej odmiany wełny, jak na przykład alpaka czy merynos. Często spotkamy się także z odmianami z dodatkiem jedwabiu lub kaszmiru – taki materiał jest bardzo przyjemny w dotyku i świetnie sprawdzi się do wyrobu odzieży. Możemy zdecydować się na pojedyncze motki lub też wybrać gotowe zestawy, zależnie od tego, jaki projekt planujemy zrealizować. Delikatne włóczki to idealny produkt do wytwarzania odzieży, którą chcemy nosić na gołe ciało. Nie będą one nas podrażniać i jednocześnie pozostaną miłe w dotyku.

Sztuczne a naturalne włókna – czym się różnią?

Choć naturalne materiały są bardzo dobre w przypadku wyrobu odzieży, włóczki z dodatkiem włókien sztucznych również znajdą swoje zastosowanie. Mogą one uelastycznić wykonywaną przez nas odzież, dzięki czemu jest ona mniej podatna na rozciągnięcie. Z drugiej strony jednak taki sweter czy szal będą nas nieco drapać. Produkty z dodatkiem sztucznych włókien świetnie sprawdzą się za to do wyrobu rzeczy nie będących odzieżą, jak na przykład narzuty, serwetki czy inne domowe dekoracje.

Dodaj komentarz