Wszystko, co musisz wiedzieć o dachówkach ceramicznych

Wszystko, co musisz wiedzieć o dachówkach ceramicznych

Dachówki ceramiczne cieszą się popularnością już od wielu lat. Są synonimem piękna, naturalności i bezpieczeństwa. Na rynku istnieje duża różnorodność wielkości, kształtów i odcieni dachówek ceramicznych. Można je zastosować do budynków nowoczesnych, ale także doskonale sprawdzają się na pokrycia domów z dawnych lat. Ich jakość i wygląd nie zmieniają się nawet po długich latach użytkowania. Co jeszcze wiemy o ceramicznych pokryciach dachowych?

Naturalne surowce

Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny, która już od zarania dziejów wykorzystywana jest jako materiał budowlany. Wykazują odporność na działanie wody, zachowują możliwość naturalnej wymiany wilgoci z otoczeniem i są niepalne. Glina wybrana do produkcji materiałów budowlanych jest specjalnie przygotowana i uszlachetniona. Następnie poddawana jest procesowi homogenizacji, który polega na rozdrobnieniu i rozmieszaniu, w celu stworzenia plastycznej masy. Formowanie z masy glinianej dachówek może odbyć się metodą ciągnienia lub wytłaczania. Pierwszym sposobem produkuje się tradycyjne dachówki karpiówki, zaś drugim, bardziej skomplikowanym, modele o kształcie wymagającym wytłoczenia na prasach stemplowych. Uformowane dachówki są suszone, a następnie powlekane płynną warstwą glinki szlachetnej lub glazurowane. Zyskują wtedy właściwą barwę i powłokę ochronną. Na koniec dachówki są wypalane w piecu w bardzo wysokiej temperaturze. Ostateczny produkt tworzy wyjątkowo trwałe i wytrzymałe na warunki atmosferyczne pokrycie dachowe.

Odporne i niezawodne

Dachówki ceramiczne BMI Braas charakteryzują się wysoką jakością i niezawodnością. Stosunkowo duża waga dachówki wymaga solidnej konstrukcji dachowej, ale stanowi również zabezpieczenie przed porywistym wiatrem. Zerwanie ciężkiej dachówki ceramicznej jest bardzo trudne, a nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, utrata pojedynczej dachówki nie powoduje zniszczenia dużej powierzchni połaci tak, jak zdarza się to w przypadku m.in. blachodachówek.

Dachówki ceramiczne mają zdolność przepuszczania pary wodnej, co pozwala dodatkowo usprawnić wentylację dachu. Ponadto, doskonała izolacja cieplna nie dopuszcza do nadmiernej utraty ciepła i pozwala na bardziej energooszczędnie ogrzewanie domu w czasie zimy. Dachówki wykonane z gliny są również mrozoodporne oraz niepalne, a wysoka dźwiękoszczelność zapewnia komfortową ciszę wewnątrz budynku, nawet podczas ulewnych deszczy.

Szeroki wybór kolorów

BMI Braas oferuje szeroki wybór modeli i odcieni dachówek ceramicznych. Oprócz klasycznych kolorów, takich jak naturalna czerwień, brąz, miedziany i antracytowy znaleźć można bardziej niestandardowe: sosnowy, łupkowy, tekowy, czarny brylant czy szary kryształ. W zależności od wykończenia wyróżniamy dachówki naturalne, angobowane o matowej powierzchni i glazurowane do uzyskania połysku. Podczas montażu warto pobierać je z kilku palet jednocześnie, co minimalizuje ryzyko efektu różnych odcieni, który jest cechą naturalną dachówek ceramicznych. Niektóre dachówki są również barwione w masie- zabieg ten polega na dodaniu do gliny specjalnych barwników podczas produkcji, dzięki czemu powstaje homogeniczna, plastyczna masa. Proces barwienia w masie podnosi estetykę oraz gwarantuje większą stabilność kolorystyki.

Różnorodność kształtów sprawia, że dachówki ceramiczne dopasować można do każdego stylu domu. Prostokątne modele płaskie najlepiej sprawdzą się w zestawieniu z nowoczesną bryłą budynku, natomiast modele klasyczne, profilowane doskonale komponują się z tradycyjną, dworkową zabudową. Ciekawy efekt można uzyskać także układając minimalistyczną, płaską dachówkę na dachu o klasycznym kształcie – podkreśla Łukasz Nowakowski, Doradca Techniczny z BMI Braas.

Piękny dach na lata

Dostępne opcje kolorysytyczne, różnorodne wykończenia – od jedwabistego matu po wysoki połysk oraz unikatowe  formy każdego modelu dachówki ceramicznej pozwalają na stworzenie wyjątkowej kompozycji. Idealnie dopasowane elementy połaci tworzą piękną grę światła, która stanowi ostateczne wykończenie podkreślające charakter budynku. Bardzo dobre parametry techniczne dachówek ceramicznych Braas sprawią, że uzyskany efekt utrzyma się przez wiele lat.

Kluczowe akcesoria

Dach to inwestycja na lata, dlatego już na etapie zakupu dachówek, warto myśleć o przyszłym użytkowaniu. Przy wyborze elementów pokrycia dachowego należy pamiętać o akcesoriach zapewniających bezpieczną komunikację takich jak stopień kominiarski czy ławy kominiarskie Komfort montażu i poruszania się po dachu mają znaczący wpływ na efekt końcowy. Warto zadbać o zamontowanie systemu, który zapobiega osuwaniu się śniegu z połaci dachu. System ten obejmuje dachówki do mocowania zabezpieczeń przeciwśnieżnych, uchwyty do płotków oraz płotki służące do zatrzymywania śniegu. Dodatkowo, istnieje opcja instalacji belki przeciwśniegowej, która wymaga zastosowania specjalistycznych uchwytów. Rozwiązania te zdecydowanie ułatwią dbanie o dach zimą, warto więc pomyśleć o nich już na etapie wyboru pokrycia dachowego i cieszyć się spokojem, niezależnie od pory roku.

Dodaj komentarz