Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz nowe firany

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz nowe firany

Zakup nowych firan to ważne wyzwanie logistyczne, z którym zwykle mają problemy niedoświadczeni użytkownicy. Trzeba wziąć pod uwagę szereg warunków, z których wymiary okna są najmniejszym problemem. W pierwszej kolejności trzeba opracować samą koncepcję, określić optymalne cechy firany, potem wyliczyć szerokość i wysokość, pamiętając o niezliczonej ilości zakładek. I w tym miejscu najczęściej ogłasza się porażkę. Aby uniknąć szeregu problemów ważnych dla estetyki, najprościej jest kupić firany gotowe.

Firany trzeba przede wszystkim wymyślić

Okna są niezwykle istotnym elementem aranżacji wnętrz. Im większą zajmują powierzchnię, tym więcej wagi należy przyłożyć do ich zaprojektowania. Firanki mogą być długie lub krótkie. W pokojach, zgodnie z trendami, firany powinny sięgać podłogi, a nawet wyraźnie się na niej układać. Wówczas, razem z miękkimi fałdami zasłon, tworzą barwny element w ciągu dnia a wieczorem kolorową ścianę. 

Firany mogą również sięgać wyraźnie parapetu, to praktyczna metoda w pomieszczeniach mniejszych, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni i część pokoju w pobliżu okiem również ma znaczenie. Firany na oknach można także drapować i zastosować elipsę u dołu krótkich zasłon, otrzymując w ten sposób efektowną ekspozycję dla kwiatów stojących na parapecie. Im więcej pomysłów i opcji koncepcji firan tym najwygodniej jest nabyć firany gotowe, dostosowane do określonych wymiarów okna. 

Firany szyte czy gotowe?

Największą zaletą gotowych firanek jest ich dostępność. Tego rodzaju firany można otrzymać w supermarketach, galeriach handlowych, sklepach z dekoracyjnymi tekstyliami, w hipermarketach czy dyskontach. Wystarczy znać wymiary okna, by dopasować do nich firanki. Na opakowaniu gotowych firan widnieje zawsze projekt wizualizacji okna, przygotowany przy pomocy tej konkretnej firany. Dzięki temu można wyobrazić sobie, jak firana będzie wyglądała już w domu. 

Gotowe firany kupuje się na sztuki, warto jednak pamiętać, że bardzo często pakowane są one pojedynczo. Jeżeli w pomieszczeniu są dwa okna, trzeba zwrócić uwagę, czy nie trzeba kupić dwóch opakowań. Gotowe firanki to bezpieczny wybór, również pod względem estetycznym. Można mieć pewność, że będą one doskonale uszyte, praktyczne w użytkowaniu i będą dokładnie w takim kolorze, jaki widnieje na opakowaniu. 

Wymiary gotowych firan są standardowe, a to oznacza, że najszybciej można dopasować je do okien klasycznych, dostępnych w większości obiektów. W przypadku okien wykraczających poza standard zapewne lepszym rozwiązaniem będzie uszycie ich pod konkretny wymiar. 

Dodaj komentarz