Wybieramy męskie spodnie rowerowe – na co patrzeć?

Wybieramy męskie spodnie rowerowe – na co patrzeć?

Wybór spodni rowerowych nie jest łatwy. Co ważne, jedne spodnie nie wystarczą, ponieważ tego typu odzież charakteryzuje się konkretnymi parametrami i niestety, ale inne spodnie sprawdzają się w czasie niskich temperatur, a inne w cieplejsze w dni. Dochodzi jeszcze do tego kwestia wodoszczelności oraz indywidualnych potrzeb, które bywają naprawdę bardzo zróżnicowane. Jak zatem wybrać najlepsze dla nas spodnie rowerowe?

Spodnie rowerowe z wkładką czy bez wkładki?

Jedną z podstawowych cech profesjonalnych spodni rowerowych jest wkładka, która ma za zadanie zapewnić strefom intymnym jak największy komfort w czasie jazdy. Chroni ona nie tylko przed otarciami, ale zapewnia także odpowiednią wentylację. Oczywiście nie wszystkie męskie spodnie rowerowe są wyposażone w tego typu wkładkę. Kiedy zatem warto wybrać męskie spodnie rowerowe z wkładką, a kiedy postawić na te bez wkładki?

Spodnie rowerowe z wkładką sprawdzają się szczególnie dla cyklistów długodystansowych oraz pasjonatów jazdy w terenie. Są one bowiem bardzo wygodne do samej jazdy, jednak dłuższe chodzenie w nich nie jest czymś komfortowym. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasze spodnie były uniwersalne, to warto postawić na te bez wkładki. Natomiast wszyscy, którzy cenią sobie wygodną jazdę i w jej trakcie nie robią zbyt wielu postojów, a spodnie rowerowe używają tylko na rower, będą najbardziej zadowoleni ze spodni rowerowych z wkładką.

Męskie spodnie rowerowe na szelce

Budowa spodni rowerowych jest równie istotna dla komfortu jazdy, jednak i w tym przypadku nie ma rozwiązań uniwersalnych, i dużą rolę odgrywają tutaj nasze indywidualne potrzeby. Nie każdemu będą pasować spodnie rowerowe na szelkach, pomimo tego, że pod wieloma względami zapewniają one lepszy komfort w czasie jazdy. Nie bez znaczenia jest również cena, gdzie męskie spodnie rowerowe na szelce są jednak sporo droższe niż spodnie rowerowe bez szelek. Sprawdźmy jednak, jak to wygląda od strony użytkowania poszczególnych typów spodni.

Spodnie rowerowe na szelce odznaczają się lepszym przyleganiem do ciała, chronią odcinek lędźwiowy pleców przed podwiewaniem i nie uciskają podbrzusza. W przypadku spodni rowerowych bez szelek przy bardzo pochylonej sylwetce odcinek lędźwiowy może zostać odsłonięty. Ponadto w czasie długodystansowych jazd ucisk w pasie przez spodnie bez szelek może stać się męczący.

Oczywiście producenci spodni rowerowych niewyposażonych w szelki dbają o to, aby wykończenie spodni było jak najmniej uciskające, ostateczny komfort zależy jednak również od odpowiedniego dopasowania spodni oraz ich kroju i budowy, jaką oferuje konkretny producent. Tak samo jest w przypadku spodni rowerowych z szelkami, ponieważ i one mogą być niewygodne przez nieodpowiednie dopasowanie, powodując np. dyskomfort poprzez zbyt duże uciskanie ramion. Dlatego przy wyborze spodni rowerowych należy także odpowiednio dopasować ich rozmiar.

Spodnie rowerowe męskie – jaki krój?

Ostatnią rzeczą, która także jest ważna dla komfortowego użytkowania spodni rowerowych, jest ich krój, który dzieli się przede wszystkim na spodnie rowerowe obcisłe i spodnie rowerowe luźne. Najczęściej spodnie typu legginsy stosowane są w kolarstwie szosowym, natomiast spodnie luźniejsze używane są w jeździe MTB lub zwykłej jeździe rekreacyjnej, chociaż nie jest to reguła.

Warto zaznaczyć, że obcisłe spodnie rowerowe są lepszym rozwiązaniem pod względem aerodynamiki, często zapewniają również optymalne odprowadzenie wilgoci i ochronę termiczną. Natomiast spodnie luźniejsze odznaczają się niejednokrotnie wodoszczelnością i odpornością na zabrudzenia błotem itp. Dlatego też wybór odpowiednich spodni podyktowany powinien być naszymi potrzebami i stylem praktykowanej jazdy.

Dodaj komentarz