Wybór między wymianą całego zamka a jedynie jego wkładką to decyzja, którą należy podjąć, gdy natrafimy na różnorodne problemy związane z bezpieczeństwem w naszym domu oraz działaniem mechanizmu zamkowego. Oba rozwiązania charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak należy je dopasować indywidualnie do okoliczności. Kiedy wymiana wkładki jest wystarczająca, a w jakich sytuacjach konieczne będzie zamontowanie nowego zamka?
Zamek a wkładka – jaka jest różnica?
Zamek to cały mechanizm, który odpowiada za blokowanie drzwi. Składa się on z korpusu, zaczepu, mechanizmu blokującego oraz, w przypadku zamków wpuszczanych, także z elementów montowanych wewnątrz drzwi. Z kolei wkładka to tylko część zamka odpowiedzialna za odczyt klucza i przekazywanie ruchu do mechanizmu blokującego. Wkładka znajduje się wewnątrz zamka i można ją łatwo wymienić bez potrzeby demontażu całego mechanizmu.
W jakich sytuacjach wymiana wkładki w zamku będzie wystarczająca?
Wymiana wkładki zamka drzwi to szybsze i tańsze rozwiązanie niż wymiana całego mechanizmu zamkowego, które warto rozważyć, gdy zgubimy klucz do drzwi, otwieranie lub zamykanie zamka sprawia trudności bądź klucze mogą znajdować się w rękach osób nieuprawnionych np. po przeprowadzce do nowego mieszkania. W takich sytuacjach postawić można na mniej kosztowną usługę, która zajmie również znacznie mniej czasu.
Kiedy wymienić cały zamek w drzwiach?
Na wymianę całego mechanizmu zamkowego warto zdecydować się z kolei wtedy, gdy zamek jest mocno wyeksploatowany, a jego poszczególne elementy ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Jeśli mechanizm zamka zacina się, nie działa płynnie lub doszło do jego uszkodzenia mechanicznego (np. wskutek włamania lub jego próby), wymiana wkładki nie rozwiąże problemu i cały zamek trzeba będzie wymienić. Na wymianę całego zamka dobrze jest zdecydować się w przypadku chęci poprawy bezpieczeństwa w swoim domu. Stare zamki, zwłaszcza te o niskiej klasie zabezpieczeń, nie zapewniają wystarczającej ochrony, a sama wymiana wkładki nie będzie skutecznym rozwiązaniem na zwiększenie poziomu ochrony drzwi. Na demontaż starego i montaż nowego zamka dobrze jest zdecydować się także w razie wielokrotnych napraw zamka lub wysokich kosztów jego reperacji, a także gdy chcemy zmienić rodzaj zamka, instalując w drzwiach zamek wpuszczany czy elektroniczny zamiast zamka nawierzchniowego.
Co warto wiedzieć, wymieniając zamek lub wkładkę w zamku?
Choć wymiana zamka jest droższa i zajmuje nieco więcej czasu, w wielu przypadkach może być to lepsze rozwiązanie niż wymiana samej wkładki w zamku. Jeśli nie wiesz, na którą z opcji się zdecydować, skorzystaj z profesjonalnej pomocy ślusarza z Pogotowia zamkowego Łódź – https://www.pogotowie-zamkowe-lodz.pl/. Wezwany do wykonania usługi specjalista służy pomocą w zakresie doboru najlepszego rozwiązania, a także doradzi wybór wkładki lub zamka.