Wysypka u dziecka – jak ją rozpoznać?

Wysypka u dziecka – jak ją rozpoznać?

Plamki, krostki, grudki czy pęcherze – rozmaite wykwity skórne to częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Wysypka może mieć wiele przyczyn, najczęściej bywa nią alergia lub zakażenie wirusowe, jednak niekiedy jest symptomem choroby ogólnoustrojowej. Spis treści: Skąd się biorą wysypki? Choroba czy alergia? Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie Co to jest pokrzywka? Jak wygląda wysypka kontaktowa? Kiedy do lekarza z wysypką?

Skąd się biorą wysypki?

Wysypka u dziecka to zjawisko powszechne; może pojawiać się niemal od pierwszych dni życia młodego człowieka, czego najlepszym przykładem są potówki – drobne, półprzezroczyste pęcherzyki na twarzy, szyi, tułowiu, pośladkach, zgięciach kolan lub łokci, często występujące u przegrzewanych maluchów.

Wykwity skórne bywają symptomem alergii, infekcji wirusowych (ospy, różyczki lub rumienia zakaźnego zwanego „piątą chorobą”) czy bakteryjnych (liszajca zakaźnego). Takie zmiany wywołuje atopowe lub pieluszkowe zapalenie skóry, a niekiedy także szkarlatyna. Dość częstą przyczyną wysypki jest bostonka, która atakuje przeważnie dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli.

Choroba czy alergia?

Jak rozpoznać przyczynę wysypki? Przede wszystkim należy przyjrzeć się zmianom skórnym. W przypadku ospy są to swędzące pęcherzyki wypełnione płynem, które rozwijają się w krosty i strupki pokrywające często całe ciało. Objawem różyczki bywa czerwono-różowa wysypka o teksturze papieru ściernego, powodująca ból lub swędzenie. U dziecka zmagającego się z liszajcem pęcherzyki z ropną wydzieliną pojawiają się zwykle na twarzy i górnej części tułowia, nie powodują natomiast bólu czy świądu.

Wysypka alergiczna to problem, który dotyczy nawet co drugiego dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym, zwłaszcza mieszkającego w mieście. Kontakt z substancją uczulającą (mogą być nią: produkty spożywcze, sierść zwierząt, roztocza, kosmetyki czy produkty do prania) skutkuje rumieniem, plamkami, krostami, grudkami bądź pęcherzykami zazwyczaj występującymi na twarzy, brzuchu i nogach.

Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie

Bostonka jest wywoływana przez zakażenie enterowirusami, do którego najczęściej dochodzi drogą kropelkową, przez ślinę i inne wydzieliny, choć źródłem infekcji może być też dotykanie skażonych przedmiotów, np. zabawek.

Bostonka objawia się podłużnymi pęcherzykami zlokalizowanymi najczęściej w trzech miejscach: okolicach jamy ustnej, na dłoniach i stopach. Niekiedy towarzyszą jej: wysoka temperatura (sięgająca 40 st. C), wymioty, biegunka czy bóle kości i stawów. Jednak u dzieci schorzenie ma z reguły łagodny przebieg i nie wymaga specjalnego leczenia. Chory musi wypoczywać oraz pić dużo płynów, by zapobiec odwodnieniu.

Co to jest pokrzywka?

Pokrzywka to dolegliwość, na którą skarżą się zarówno dorośli, jak i dzieci. Najczęstszą przyczyną problemu jest uczulenie na produkty spożywcze (czekolada, orzechy, jajka, truskawki), kontakt ze zwierzętami, ukąszenie przez owady, a niekiedy także wysiłek fizyczny czy przegrzanie organizmu.

To alergiczne schorzenie skóry objawia się wypukłymi, okrągłymi zmianami o różowym lub bladoczerwonym zabarwieniu, swędzącymi i ciepłymi w dotyku. W cięższej odmianie pokrzywki, zwanej obrzękiem naczynioruchowym, zmiany wykazują tendencję do powiększania się i zlewania, wnikają również głębiej w skórę.

Jak wygląda wysypka kontaktowa

Wysypka kontaktowa jest objawem alergii. Występuje najczęściej u dzieci przed ukończeniem 3. roku życia. Wbrew pozorom nie zawsze pojawia się w miejscu kontaktu z alergenem, choć zwykle tutaj zmiany są najsilniejsze. Może być to tylko zaczerwienienie skóry, ale problem często objawia się też grudkami i wypełnionymi płynem pęcherzykami, które mocno swędzą, wywołując u malucha potrzebę drapania, co z kolei prowadzi do powstawania ran zwiększających ryzyko zakażenia.

Kiedy do lekarza z wysypką?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy należy udać się do lekarza z wysypką. Większość zmian skórnych ma łagodny przebieg i zanika samoistnie. Ewentualne dolegliwości, np. swędzenie, można łagodzić dostępnymi w aptekach preparatami w kremach, maściach czy żelach.

Specjalistycznej konsultacji wymaga dziecko, u którego wysypka ma charakter przewlekły, szybko się rozszerza lub gdy towarzyszą jej inne objawy: wysoka gorączka, wymioty, światłowstręt, sztywność karku, bóle głowy i stawów oraz zimne stopy i dłonie. Takie dolegliwości mogą bowiem oznaczać stan zapalny wywołany przez meningokoki, czyli śmiertelnie groźną sepsę.

Materiał partnera

Dodaj komentarz