Lutnictwo to rodzaj bardzo wyrafinowanej sztuki, łączącej wiedzę z dziedziny muzyki, akustyki, mechaniki, a nawet leśnictwa z ogromną wrażliwością na piękno dźwięku i formy oraz zamiłowaniem do szczegółów. Lutnik musi być jednocześnie wrażliwym artystą i precyzyjnym inżynierem, który umie tchnąć ducha w formę zaklętą w drewnie. Takim właśnie artystą jest lutnik Jacek Rajba.
Wielopokoleniowa tradycja
Jacek Rajba zamiłowanie do lutnictwa ma we krwi. Budową instrumentów zajmował się już jego pradziadek, Franciszek Londzin, lutnik, skrzypek i etnograf. Po nim pasję odziedziczył syn, Wilhelm Rajba oraz wnuk, profesor Stanisław Rajba. Łącząc wrażliwość muzyka z głęboką wiedzą badacza i konstruktora instrumentów zainspirował syna Jacka do podążania drogą rodzinnej tradycji i założenia własnej pracowni lutniczej.
SPRAWDŹ REFERENCJE: https://www.lutnikrajba.pl/referencje/
Pasja, wiedza i doświadczenie
Pasja wyrosła z atmosfery domu rodzinnego, natomiast doświadczenie czerpie Jacek Rajba zarówno ze wskazówek przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jak i z własnej praktyki. Prowadzi własną pracownię w mieście Bielsko – Biała, Śląsk, od 16 lat tworząc mistrzowskie instrumenty smyczkowe. Doświadczeniu towarzyszy solidna wiedza akademicka. Obecnie w Katedrze Akustyki Politechniki Wrocławskiej pisze pracę doktorską z lutnictwa w dziedzinie akustyki skrzypiec. Dzięki temu budowane przez Jacka Rajbę instrumenty charakteryzują się niepowtarzalną barwą i siłą dźwięku, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających muzyków.
Oferta pracowni
Pracownia lutnicza Jacka Rajby może pochwalić się bardzo różnorodną ofertą.
Podstawowa działalność to oczywiście budowa nowych instrumentów. Wśród nich znajdą się skrzypce lutnicze w różnych rozmiarach (od 1/4 do 4/4), altówki o różnych menzurach oraz wiolonczele.
W ofercie są również starsze instrumenty, przeznaczone dla profesjonalnych muzyków lutnicze i mistrzowskie, a także – głównie z myślą o uczniach i studentach – manufakturowe i szkolne. Każdy jest poddany dokładnemu przeglądowi i przygotowany do gry.
W pracowni można się również zaopatrzyć w odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb smyczek, a także skorzystać z profesjonalnego i zindywidualizowanego doradztwa w kwestiach doboru instrumentu i akcesoriów oraz konserwacji.
Interesującą opcją, zwłaszcza dla uczniów, jest możliwość wypożyczenia instrumentu. W ten sposób młody muzyk ma szansę gry na dobrej klasy instrumencie, wygodnym do ćwiczeń i o ładnym brzmieniu. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w pierwszych latach nauki, gdy kształtują się nawyki i słuch.
Osobną dziedziną działalności jaką zajmuje się lutnik Jacek Rajba są renowacje i bieżąca opieka nad instrumentami. Pracownia prowadzi naprawy pęknięć, wymiany i korekty podstawków i kołków, korekty położenia duszy czy naprawy ubytków. Zajmuje się też wymianą włosia w smyczkach oraz strun, a także renowacją lakieru.
Wsparcie wydarzeń artystycznych
Częścią misji Pracowni Lutniczej Jacek Rajba jest wpieranie wydarzeń artystycznych, zwłaszcza z udziałem uzdolnionej młodzieży. Pracownia jest opiekunem lutniczym, a także sponsorem znaczących nagród wielu konkursów muzycznych.