Zabawy w domu – co robić z dzieckiem, gdy pada?

Zabawy w domu – co robić z dzieckiem, gdy pada?

Slime to kreatywna zabawka znana wielu pokoleniom. Można ją kupić w każdym sklepie, lecz o wiele bardziej warto przygotować ją samodzielnie, razem z dzieckiem. Zapewni mu to dodatkową rozrywkę, a i rozwinie zdolności manualne. Zastanawiasz się, skąd wziąć slime, kiedy nuda przyszła w deszczowy dzień i nie jest ci po drodze do sklepu? Dziś podpowiadamy, jak przygotować własny slime w domu.

 • Możesz zrobić slime w domu jeśli tylko chcesz
 • Najlepsze przepisy na slime 
 • Gotowy slime z pianki do golenia

Możesz zrobić slime w domu jeśli tylko chcesz

Tworząc własną zabawkę pamiętaj, że slime przeznaczony jest raczej dla starszych dzieci, po ukończeniu szóstego roku życia. Młodsze lubią bowiem wsadzać sobie różnorakie przedmioty do buzi — a slime wykonany jest jednak ze składników, które po połknięciu mogą poważnie zaszkodzić dziecku. Pamiętaj też, aby masę wyrabiać w naczyniach, które przeznaczysz specjalnie do tego celu, a po wykonaniu pracy — o dokładnej dezynfekcji zarówno rąk, jak i blatu stołu, z którego korzystałeś. Pamiętaj też, by upewnić się, że Twoje dziecko nie ma alergii na żaden ze składników zabawki.

To właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się zamienić popularną zabawkę sklepową na domową wersję z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej, płynu do mycia naczyń i kilku dodatkowych składników. 

Najlepsze przepisy na slime 

W sieci możesz z powodzeniem znaleźć różne przepisy na slime. To od ciebie zależy, które składniki najbardziej przypadną ci do gustu. Pamiętaj, że do zrobienia slime w domu możesz wykorzystać produkty, które z pewnością znajdziesz bez konieczności wizyty w sklepie. Pierwsza propozycja to opcja z użyciem kleju. Będzie ci potrzebna:

 • soda oczyszczona
 • biały klej PVA
 • płyn do płukania soczewek
 • brokat
 • barwnik spożywczy

Oprócz tego przygotuj również dwie miseczki (małą oraz dużą), silikonową łopatkę do mieszania oraz łyżeczkę.

 W pierwszej kolejności wymieszaj 100 ml kleju, brokat (szczyptę), a także barwnik spożywczy (kilka kropli). W drugiej, mniejszej miseczce przygotuj aktywator. W tym celu połącz ze sobą sodę oczyszczoną (łyżeczkę), oraz płyn do płukania soczewek (dwie łyżeczki). Tak przygotowany aktywator przełóż do większej miseczki, w której znajduje się klej z barwnikiem, a następnie energicznie wszystko wymieszaj łopatką. Po tym, jak tak przygotowana mieszanka zacznie gęstnieć, energicznie ugniataj ją, rozciągaj i ściskaj do uzyskania pożądanej konsystencji.

Gotowy slime z pianki do golenia

Alternatywą dla tradycyjnej zabawki typu slime jest fluffy slime, który możesz wykonać przy wykorzystaniu zwykłej pianki do golenia. Przepis tu jest naprawdę bardzo podobny do powyżej opisanego. Tym razem psotaw na:

 • biały klej PVA
 • soda oczyszczona
 • pianka do golenia
 • płyn do płukania soczewek
 • barwnik spożywczy
 • brokat

Dodatkowo przygotuj dwie miseczki (małą i dużą), łyżkę oraz łopatkę do mieszania.

Przepis, jak wspominaliśmy, jest tu naprawdę bardzo podobny do wyżej opisywanego. W identyczny sposób przygotujesz więc aktywator. Natomiast do kleju PVA dodać musisz piankę do golenia (według własnego uznania), brokat i barwnik. Dokładnie połącz wszystkie składniki, a następnie do tak przygotowanej masy przelej aktywator. Wszystko energicznie wymieszaj łopatką, a następnie, aby nadać masie rozciągliwości — ściskaj ją, ugniataj oraz rozciągaj.

Przygotowanie własnej zabawki typu slime nie jest trudne i nie zajmie wiele czasu. Daje natomiast ogromną satysfakcję poprawnie wykonanej pracy. Może też być okazją do kreatywnego spędzenia czasu z pociechą.

Dodaj komentarz