Zaburzenia osobowości – gdzie znaleźć sprawdzonego psychologa online?

Zaburzenia osobowości – gdzie znaleźć sprawdzonego psychologa online?

Każdy człowiek ma stałe cechy psychiczne i mechanizmy wewnętrzne regulujące jego zachowanie. Cechy te wyróżniają go spośród innych ludzi i składają się na jego osobowość. Czasem osobowość ta odbiega od normy i mówimy o zaburzeniach osobowości. Czym dokładnie są te zaburzenia? Kto może dokonać diagnozy zaburzeń osobowości? Gdzie znaleźć dobrego psychologa online?

Osobowość człowieka sprawia, że różnimy się od drugiej osoby. Każdy z nas inaczej zachowuje się w tych samych sytuacjach, różnie okazuje uczucia, może być bardziej lub mniej pobudliwy. W różny sposób kontroluje swoje popędy, ma własny sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Jednocześnie nie zawsze zachowujemy się tak identycznie w tej samej sytuacji, zmieniamy swoje poglądy, upodobania itp. Jesteśmy elastyczni, potrafimy dostosować się do danej sytuacji.

Czym są zaburzenia osobowości?

Zachowanie osoby, u której występują zaburzenia osobowości, odbiega od normy – jest sztywne, jakby wyuczone. Taki człowiek cechuje się brakiem elastycznego zachowania. Zawsze lub prawie zawsze zachowuje się tak samo w danej sytuacji. Ma stały punkt widzenia i sposób myślenia. Nie potrafi dostosować się do grupy.

Zaburzenia osobowości kształtują się u człowieka w okresie jego dzieciństwa i dojrzewania. W wieku dorosłym najbardziej są widoczne i zaczynają przeszkadzać. Objawiają się na przykład jako: wycofanie, negatywne nastawienie do świata i życia, apodyktyczność, czyli chęć kierowania innymi ludźmi.

Diagnoza zaburzeń osobowości

Nie zawsze zachowanie odbiegające od normy świadczy o zaburzeniu osobowości. Diagnozę tej przypadłości może postawić wyłącznie specjalista – psycholog lub psychiatra. Kiedy jednak okaże się, że dana osoba cierpi na te zaburzenia, powinno się podjąć leczenia. W przeciwnym razie będą się one pogłębiały i utrudniały życie codzienne tej osoby oraz jej otoczenia. Nieleczone zaburzenia osobowości mogą znacznie pogorszyć komfort, do tego stopnia, że może pchnąć chorą osobę do samobójstwa.

Leczenie online zaburzeń osobowości

Podejrzewając u siebie zaburzenia osobowości, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do psychologa. Dokona on niezbędnej diagnozy psychologicznej, czyli ustali, czy zgłaszane przez pacjenta objawy stanowią o zaburzeniach osobowości, jeśli tak, to jakiego są one rodzaju. Na podstawie diagnozy psycholog podejmie odpowiednie leczenie – stworzy plan indywidualnych działań terapeutycznych. Jeżeli szukasz dobrego, sprawdzonego psychologa online, skorzystaj z darmowej konsultacji psychologicznej w gabinecie psychoterapii PsychoCare.  

Więcej na temat zaburzeń osobowości, jej diagnozy oraz sposobach leczenia dowiesz się tutaj: https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/.

Dodaj komentarz