Zadbaj o siebie i ułóż swoją zdrową dietę!

Zadbaj o siebie i ułóż swoją zdrową dietę!

Zdrowa dieta pozwoli zachować organizm w dobrej kondycji. Poza odpowiednio zbilansowanymi posiłkami należy też pamiętać o aktywności fizycznej. Regularna dawka ćwiczeń pomoże nie tylko w zachowaniu smukłej sylwetki, ale i lepszego samopoczucia.

1. Zdrowa dieta – podstawy

2. Jak ułożyć zdrową dietę?

3. Dieta Hashimoto a produkty mleczne

Zdrowa dieta – podstawy

Warzywa i owoce – to podstawa w zdrowej diecie. Uniwersalne zasady żywieniowe zakładają codzienne spożywanie świeżych owoców oraz warzyw. W przypadku osób na diecie odchudzającej – udział warzyw powinien być odpowiednio dobrany do potrzeb. Ważne jest też odwrócenie proporcji – o ile wcześniej np. spożywałeś kanapki z plastrem pomidora – jeżeli chcesz obecnie zgubić zbędne kilogramy – warto przyrządzać warzywne sałatki, i do nich sięgać po kromkę chleba pełnoziarnistego. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja zbilansowana dieta będzie też dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Kasza gryczana niepalona czy mąka jaglana powinny zastąpić dotychczasowe zapasy pszenne.

Jak ułożyć zdrową dietę?

Dieta odchudzająca czy pod konkretne dolegliwości zdrowotne? To kluczowe pytanie, które powinieneś sobie zadać, jeżeli jesteś na etapie układania swojego jadłospisu. I tak np. dieta ketogeniczna opiera się na przyjmowaniu białek i tłuszczy pozwala odchudzać się z jednoczesnym poczuciem sytości. 

Punktem wyjściowym przy układaniu diety mającej na celu utratę kilogramów powinno być ustalenie Twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Doprowadzenie do bilansu ujemnego pomoże Ci stracić wagę.

Dieta Hashimoto a produkty mleczne

Częstym zaleceniem udzielanym przez lekarzy jest wykonanie badań zmierzających w kierunku sprawdzenia nietolerancji laktozy. Po uzyskaniu wyników będziesz mógł dostosować swój jadłospis. Jeżeli np. okaże się, że wynik będzie jednoznacznie wskazywać na nietolerancję laktozy – wówczas będziesz mieć pewność, że spożyciu np. mleka mogą wystąpić takie objawy jak nudności, wzdęcia czy też biegunka.

Warto też ograniczyć napoje gazowane, które zawierają cukry. Jeżeli sam smak wody Cię nie przekonuje – warto sięgać np. po napary owocowe. Produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa – nie zapominaj o uniwersalnych zadaniach zdrowego żywienia. Idąc dalej – mąki bezglutenowe będą tutaj również słusznym wyborem.

Każdy moment jest dobry na to, aby zadbać o swój organizm. Zdrowa dieta pomoże Ci zachować dobre samopoczucie, szczupłą sylwetkę, a przede wszystkim – pomoże uchronić Cię przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

Dodaj komentarz