Zakaz mentoli już w maju!

Zakaz mentoli już w maju!

Już wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać zakaz mentoli. Ze sklepów zostaną wycofane także papierosy klikane, tytoń aromatyzowany i aromatyzowane płyny do papierosów. Wielu palaczy wciąż jednak nie wie o zmieniających się przepisach!

W Polsce jest około 9 milionów palaczy. Blisko połowa z nich – 4,2 mln osób – sięga po papierosy mentolowe i z tak zwanym klikiem, czyli aromatyzowaną kapsułką umieszczoną w filtrze. To właśnie ta grupa znajdzie się wkrótce w trudnej sytuacji. Aromatyzowane wyroby tytoniowe znikną bowiem ze sklepowych półek, a ich sprzedaż stanie się nielegalna. Sprzedawcy nie będą więc mogli złożyć zamówień „na zapas”, nie będzie też możliwości kupienia mentoli czy papierosów klikanych przez internet. Już dzisiaj jest to zabronione.

Zakaz mentoli – kiedy wchodzi w życie?

Wycofanie papierosów mentolowych zacznie obowiązywać 20 maja 2020 roku. Już wcześniej jednak ich asortyment w sklepach może się zmniejszyć. Do tego dnia wielu sprzedawców planuje bowiem opróżnić swoje magazyny z produktów, których sprzedaż po 20 maja stanie się nielegalna.

Wycofanie mentoli. Jakie inne produkty obejmie zakaz?

Zgodnie z nowymi przepisami, od 20 maja 2020 roku zakaz sprzedaży obejmie nie tylko papierosy mentolowe. Nielegalna będzie sprzedaż także papierosów klikanych, czyli z kapsułką umieszczoną w papierosowym filtrze oraz aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów czy aromatyzujących płynów do papierosów.

Ze sprzedaży mają bowiem zostać wycofane „papierosy o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”. W nowych przepisach „aromatem charakterystycznym” określany jest „wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, który powstaje w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków takich jak np. zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholi, słodyczy czy mentolu”.

Zakaz mentoli – jaki jest jego cel?

Wycofanie papierosów mentolowych w 2020 roku to rezultat przyjęcia przez Parlament Europejski dyrektywy nazywanej tytoniową. W opinii unijnych parlamentarzystów aromat dodawany do wyrobów tytoniowych może maskować i wręcz pozytywnie wpływać na rzeczywisty smak i zapach tytoniu. To z kolei, ich zdaniem, może powodować, że palaczom trudniej jest rzucić palenie, a młodym osobom – łatwiej sięgnąć po papierosy. Zakaz mentoli będzie obowiązywał nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Więcej informacji na temat zakazu sprzedaży papierosów mentolowych dostępnych jest na https://maszwybor.pl/.

Dodaj komentarz