Zaparcia u przedszkolaka – skąd się biorą?

Zaparcia u przedszkolaka – skąd się biorą?

Trudności z wypróżnianiem są dolegliwością najczęściej przypisywaną osobom starszym. Tymczasem okazuje się, że zmagają się z nimi również dzieci i to już od pierwszych lat życia. Zaparcia bardzo często występują u dzieci w wieku przedszkolnym i niekiedy mają podłoże psychosomatyczne. Podobnie jak w przypadku dorosłych, trwające przez długi czas lub nawracające zaparcia u dzieci mogą mieć poważne skutki, dlatego nie można ich lekceważyć. Jak powstają zaparcia u najmłodszych i jak z nimi skutecznie walczyć?

Przedszkolne problemy z wypróżnianiem…

Trudności z wypróżnianiem to bardzo powszechna dolegliwość, która nie omija dzieci. Zaparciom u najmłodszych, tak jak i u osób dorosłych, towarzyszy ból brzucha, wzdęcia i nieprzyjemne uczucie ciężkości. W zależności od długości trwania zaparć dyskomfort z nimi związany może przybierać na sile.

Zaparcia u dzieci często są związane ze zmianą diety, szczególnie w okresie jej rozszerzania o pokarmy stałe lub zmiany rodzaju mleka z mleka matki na mleko modyfikowane. U starszych dzieci występowaniu zaparć sprzyja dieta uboga w błonnik, w której dominuje żywność wysokoprzetworzona, tłuste i słone przekąski oraz słodycze, a także zbyt mała ilość ruchu. Wszystko to w połączeniu z niewystarczającym nawodnieniem sprawia, że praca jelit zostaje zaburzona, w wyniku czego masy kałowe zaczynają nadmiernie gromadzić się u ujścia przewodu pokarmowego.

Zaparcia u dzieci w wieku przedszkolnym często mają też związek ze świadomym odwlekaniem momentu wypróżnienia. Są to tzw. zaparcia nawykowe. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, kiedy dziecko nie chce skorzystać z toalety w nowym nieznanym miejscu, jakim jest przedszkole. Zaparcia tego rodzaju bardzo często wiążą się z lękiem separacyjnym, powszechnym u dzieci w wieku przedszkolnym.

Nieobecność rodziców ogranicza u dzieci chęć skorzystania z toalety, powodując, że wypróżnianie jest przez nie odwlekane aż do momentu powrotu do domu, co niestety skutkuje stwardnieniem mas kałowych i większą bolesnością podczas wydalania stolca. Ten ostatni czynnik dodatkowo zniechęca dzieci do podjęcia próby wypróżniania, potęgując w ten sposób problem zaparć.

Xenna Balance Junior – zadbaj o brzuszek Twojego przedszkolaka

Jednym z rozwiązań problemów z wypróżnianiem u dzieci może być środek przeczyszczający np. Xenna Balance Junior, który pomaga przywrócić naturalny cykl wypróżnień. Xenna Junior (Xenna dla dzieci) to wyrób medyczny dedykowany najmłodszym zmagającym się z problemem zaparć o charakterze doraźnym. Może być także stosowany pomocniczo w leczeniu zaparć przewlekłych. Jego działanie polega na zmiękczeniu mas kałowych i pobudzeniu naturalnych ruchów jelit, które ułatwia przesuwanie w nich treści pokarmowych.

Xenna Balnce Junior swoje działanie zaczyna u źródła problemu, czyli w jelitach, pozostając obojętną dla pozostałej części przewodu pokarmowego. Nie wchłania się do krwiobiegu. Może być stosowana już od 6 miesiąca życia. Xenna Junior dostępna jest w formie proszku o smaku pomarańczowym przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie.

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

materiał partnera

Dodaj komentarz