Zauroczenie – czym jest, jak długo trwa i co następuje po nim?

Zauroczenie – czym jest, jak długo trwa i co następuje po nim?

Fascynacja drugą połówką, ciągłe myślenie o partnerze i niemożność skupienia się na codziennych zadaniach czy wyzwaniach – każdy z nas co najmniej raz doświadczył tego stanu, jakim jest zauroczenie. Z jednej strony jest on piękny i pozwala nam doświadczać nowych, do tej pory nieznanych rzeczy, a z drugiej jest w stanie również mocno namieszać w naszym codziennym życiu. Czym dokładnie jest i jak rozpoznać zauroczenie?

1. Czym jest zauroczenie?

2. Objawy zauroczenia

3. Ile trwa zauroczenie?

4. Co następuje po zauroczeniu?

Czym jest zauroczenie?

Zauroczenie jest często określane jako pierwsza faza związku i to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Gdy zaczynamy bardziej interesować się drugą osobą, możemy z czasem zauważyć u siebie pierwsze objawy zakochania. Zauroczenie ma również wymiar czysto fizyczny – w tym czasie nasz organizm produkuje znaczne ilości związku zwanego fenyloetyloaminą, która wpływa na nasze samopoczucie i sprawia że czujemy się szczęśliwsi. Możemy też spotkać się ze stwierdzeniem, że jej działanie jest podobne do działania amfetaminy.

Objawy zauroczenia

Oznaki zakochania są bardzo łatwe do rozpoznania. Jednym z najbardziej oczywistych jest ciągła myśl o partnerze i szybsze bicie serca na sam ten fakt lub też w czasie przebywania z drugą osobą. Często możemy doświadczyć także roztargnienia czy bezsenności spowodowanymi nadmiarem emocji. Niektóre osoby zauważą u siebie także obniżony apetyt, brak koncentracji na codziennych czynnościach czy nie uzasadnione żadnym innym czynnikiem pobudzenie. Czas, w którym trwa zakochanie i budowanie uczucia względem drugiej osoby to również zwykle okres, w którym mamy tendencję do zaniedbywania innych dziedzin naszego życia, ponieważ pragniemy w pełni skupić się na naszym partnerze i – co zrozumiałe – spędzać jak najwięcej czasu w jego towarzystwie.

Ile trwa zauroczenie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa zauroczenie. U każdego będzie to nieco inny, dłuższy lub krótszy proces. Co do zasady możemy określić, że przeciętnie czas zauroczenia trwa około 4 do 9 miesięcy. U niektórych osób okres ten może jednak bardzo się wydłużyć i trwać nawet do trzech lat – jest to maksymalny czas, jaki fenyloetyloamina może zachować się w naszym organizmie. Warto również rozróżnić proces zauroczenia oraz zakochania, bo choć są to procesy prowadzące do podobnego rezultatu, to jednak nieco się od siebie różnią. Zauroczenie jest zdarzeniem szybkim, bardzo intensywnym, podczas gdy proces zakochania przebiega wolniej i spokojniej, ale również daje nam lepiej się poznać i przygotować na bardziej dojrzałe uczucie.

Co następuje po zauroczeniu?

Kiedy mija zauroczenie, zazwyczaj możemy oczekiwać jednego z dwóch wariantów: albo partnerzy pozostają ze sobą, ponieważ ich pierwsze zaciekawienie sobą przerodziło się w poważniejsze przywiązanie, albo decydują się na zakończenie swojej relacji. Prawdziwa miłość wymaga od nas znacznie więcej czasu – i często również poświęceń – w związku z czym jeżeli wiążemy z drugą osobą poważne nadzieje, musimy dać sobie więcej czasu na jego zbudowanie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten proces, jego rezultaty mogą okazać się bardzo wartościowe dla obojga partnerów.

Zauroczenie jest swoistym wstępem do związku i stanu zakochania. Zwykle trwa ono do roku i w tym czasie możemy doświadczyć roztargnienia, pobudzenia oraz wielu innych symptomów związanych z fascynacją naszą drugą połówką. Jeżeli przejdziemy ten czas wspólnie i przywiążemy się do siebie bardziej, kolejnym etapem w związku będzie dla nas stan zakochania.

Dodaj komentarz