Badania sugerują, że psy mogą pachnieć, gdy jesteśmy zestresowani

Badania sugerują, że psy mogą pachnieć, gdy jesteśmy zestresowani

Procesy fizjologiczne związane z ostrą reakcją na stres psychologiczny powodują zmiany w ludzkim oddechu i pocie, które psy mogą wykryć z dokładnością do 93,75% – wynika z nowego badania opublikowanego w tym tygodniu w czasopiśmie PLOS ONE przez Clarę Wilson z Queen’s University Belfast w Wielkiej Brytanii i współpracowników.

Zapachy emitowane przez ciało stanowią sygnały chemiczne, które ewoluowały w celu komunikacji, głównie w obrębie gatunku. Biorąc pod uwagę niezwykły zmysł węchu psów, ich bliską historię udomowienia z ludźmi oraz ich wykorzystanie do wspierania ludzkich stanów psychicznych, takich jak lęk, ataki paniki i zespół stresu pourazowego (PTSD), badacze zastanawiali się, czy psy mogą wyczuwać sygnały chemiczne w odpowiedzi na stany psychiczne swoich właścicieli.

W nowym badaniu naukowcy zebrali próbki oddechu i potu od osób niepalących, które niedawno nie jadły ani nie piły. Próbki były zbierane zarówno przed, jak i po szybkim zadaniu arytmetycznym, wraz z deklarowanym przez siebie poziomem stresu i obiektywnymi pomiarami fizjologicznymi: tętnem (HR) i ciśnieniem krwi (BP). Próbki pobrane od 36 uczestników, którzy zgłosili wzrost stresu z powodu zadania oraz doświadczyli wzrostu HR i BP podczas zadania, pokazano wyszkolonym psom w ciągu trzech godzin od pobrania. Cztery psy różnych ras i mieszanek rasowych były szkolone, przy użyciu klikera i karmy, do kojarzenia zapachów w zadaniu dyskryminacyjnym. Podczas testów, psy zostały poproszone o odnalezienie próbki stresu uczestnika (pobranej pod koniec zadania), podczas gdy próbka relaksu tej samej osoby (pobrana zaledwie kilka minut wcześniej, przed rozpoczęciem zadania) również znajdowała się w linii próbek.

Ogólnie rzecz biorąc, psy były w stanie wykryć i wykonać swoje zachowanie alarmowe na próbce pobranej podczas stresu w 675 z 720 prób, czyli w 93,75% przypadków, co jest wynikiem znacznie większym niż oczekiwany przez przypadek (p<0,001). Przy pierwszym kontakcie z próbkami pobranymi przez uczestnika w stanie stresu i relaksu, psy prawidłowo zaalarmowały próbkę pobraną w stanie stresu w 94,44% przypadków. Poszczególne psy wahały się w wynikach od 90% do 96,88% dokładności.

Autorzy stwierdzili, że psy mogą wykryć zapach związany ze zmianą lotnych związków organicznych produkowanych przez ludzi w odpowiedzi na stres, co mówi nam więcej o relacji człowiek-pies i może mieć zastosowanie w szkoleniu psów służbowych z lękiem i PTSD, które obecnie są szkolone do reagowania głównie na wskazówki wizualne.

Autorzy dodają: „To badanie pokazuje, że psy mogą rozróżnić oddech i pot pobrany od ludzi przed i po zadaniu wywołującym stres. To odkrycie mówi nam, że ostra, negatywna, psychologiczna reakcja stresowa zmienia profil zapachowy naszego oddechu/potu, a psy są w stanie wykryć tę zmianę w zapachu.”

Źródło: PLOS

Dodaj komentarz