Gesty ułatwiające pracę na MacBooku

Gesty ułatwiające pracę na MacBooku

Gładzik jest jednym z najbardziej docenianych elementów laptopów spod znaku nadgryzionego jabłka. Użytkownicy cenią sobie w nim przede wszystkim responsywność, wygodę użytkowania, a także obsługę wielu praktycznych gestów. Dzięki nim wykonywanie codziennych zadań staje się jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Gesty na MacBooku możemy wykonywać z wykorzystaniem wbudowanej płytki dotykowej Multi-Touch. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby sprawnie reagowała na polecenia użytkownika. Jej funkcjonalność jest na tyle szeroka, że obsługa zdecydowanej większości aplikacji może się odbywać bez odrywania rąk od laptopa. Dzięki temu nie musimy sięgać po dodatkowe akcesorium, aby w pełni kontrolować wszystkie używane przez nas programy. Co więcej, MacBook Air i Pro, które obsługują funkcję Force Touch, dają użytkownikowi możliwość skorzystania z mocnego kliknięcia. Do jego zalet zaliczymy między innymi ułatwienia z zakresu wyszukiwania informacji, zmieniania nazw plików z poziomu Findera oraz dodawania wydarzeń do kalendarza.

W jaki sposób używać gładzika?

Do obsługi gestów wykorzystujemy palce naszej dłoni. Gładzik MacBooka skutecznie interpretuje zachowania takie jak stukanie, przesuwanie, zsuwanie i rozsuwanie palców. Dostępnych działań jest sporo, jednak są na tyle intuicyjne, że ich opanowanie, a także zapamiętanie jest łatwe i szybkie. Do podstawowych gestów zaliczymy pojedyncze stuknięcie palcem, które odpowiada kliknięciu lewego przycisku myszy. Stuknięcie dwoma palcami daje efekt podobny do tego, jaki uzyskalibyśmy klikając przycisk prawy. Przewijanie stron lub okien aplikacji możliwe jest poprzez przeciągnięcie dwoma palcami w dół lub w górę.

apple macbook air trackpad

Gesty Multi-Touch na MacBooku

MacBook Air świetnie sprawdza się w pracy z dokumentami tekstowymi oraz arkuszami kalkulacyjnymi. Posiadacze tego komputera przenośnego mogą bez problemu zrezygnować z dodatkowej myszy komputerowej. Oczywiście pod warunkiem, że wykorzystają potencjał, jaki drzemie we wbudowanej płytce dotykowej. Wykorzystanie gładzika oraz wspieranych przez niego gestów usprawni proces tworzenia treści, wyeliminuje konieczność odrywania dłoni od komputera, przez co praca będzie o wiele bardziej sprawna i efektywna. Gładzik ułatwi też zaznaczanie określonych fragmentów tekstu, formatowanie ich, a także poruszanie się w obrębie nawet bardzo obszernego dokumentu.

Profesjonaliści, którzy na MacBookach Pro montują filmy oraz zajmują się obróbką fotografii, docenią możliwość sprawnego pomniejszania lub powiększania obiektów oraz wygodnego obracania ich. Do wykonania tych dwóch prostych gestów wystarczy właściwy ruch zaledwie dwóch palców. Potrzebujesz przyjrzeć się konkretnemu fragmentowi zdjęcia? Rozsuń od siebie dwa palce, a fotografia natychmiast się powiększy. Jeden z obiektów znajduje się w niewłaściwej orientacji? Nie ma problemu — zakręcenie dwoma palcami w żądanym kierunku sprawi, że odpowiednio się on obróci. Użyteczne gesty spiszą się również w pracy z wieloma ekranami oraz znacznie rozbudowanymi aplikacjami, ułatwiając tym samym przełączanie się między kilkoma otwartymi oknami.

Magic Mouse z obsługą gestów 

Tradycjonaliści, którzy nie wyobrażają sobie pracy z MacBookiem bez wykorzystania dodatkowego urządzenia peryferyjnego, mogą zaopatrzyć się w Magic Mouse. To bezprzewodowa mysz komputerowa, która umożliwia użytkownikom wykonywanie praktycznych gestów. Akcesorium obsługuje Multi Touch, który ułatwia przełączanie między wieloma pełnoekranowymi aplikacjami, inteligentne powiększanie obiektów oraz przewijanie stron. Charakteryzuje się ergonomicznym chwytem i optymalną krzywizną, dzięki czemu dłoń nie męczy się nawet podczas wielogodzinnej pracy.

Dodaj komentarz