Gitara klasyczna czy gitara akustyczna?

Gitara klasyczna czy gitara akustyczna?

Każdy, kto jest na początku drogi z instrumentami muzycznymi, zwykle nie rozróżnia gitary klasycznej i gitary akustycznej. Szczególnie, że wizualnie są one do siebie podobne. Konkretne różnice wiele osób widzi dopiero wtedy, gdy oba sprzęty leżą obok siebie.

W tym artykule znajdziesz porównanie obu typów gitar. Nie pomijamy również historii tych instrumentów. Ciekawe? A jakże! Czytaj dalej i poznaj interesujące szczegóły.

Gitara klasyczna i gitara akustyczna w wymiarze historycznym

Początków gitary klasycznej należy szukać w słonecznej Katalonii. Pierwsze wzmianki na temat tego instrumentu pojawiały się już w XIII wieku. Później, na skutek wielu modyfikacji, „narodziła się” gitara akustyczna. Było to dopiero w XIX wieku. Stanowiła ona amerykańską odpowiedź na europejski wzorzec tego sprzętu.

Gitara klasyczna a gitara akustyczna – co je różni?

Każdy, kto uważnie przyjrzy się obu rodzajom gitar, bez problemu dostrzeże różnice m.in. w ich budowie, a co za tym idzie: w sposobie ich użytkowania. Zacznijmy od tego, że na tych klasycznych można grać palcami. A co z akustycznymi? Otóż w tym przypadku to także jest możliwe, ale trzeba przyznać, że są one znacznie mniej delikatne i szczególnie osoby początkujące sięgają wówczas po kostki.

Zwróćmy uwagę na kształt tych instrumentów… Dobre wyprofilowanie podstrunnicy sprawia, że na gitarze akustycznej można grać nie tylko na stojąco, ale i na siedząco. Z kolei z gitary klasycznej da się korzystać jedynie na siedząco.

Przeczytaj także: Subskrypcja instrumentów muzycznych jako benefit pracowniczy

Gitary klasyczne i akustyczne – które wybrać?

Wybór pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną jest tym, z którym zazwyczaj mierzą się osoby początkujące. Nie ma jednak jednoznacznego rozstrzygnięcia, bo to każdy użytkownik powinien spróbować gry na obu instrumentach i samodzielnie wybrać ten, który jego zdaniem będzie po prostu w danym momencie lepszy.

Nie sposób jednak nie przytoczyć sugestii, które przy takich dylematach zazwyczaj podsuwają eksperci w tej dziedzinie. Otóż często mówi się o tym, że to gitara klasyczna jest najlepszym wyborem na start muzycznej przygody. Dlaczego? Wynika to z tego, że konkretnym atutem tego instrumentu są… jego delikatne struny, na których aż chce się grać. Wystarczy ułożyć odpowiednio palce i dać się ponieść muzyce!

Chcesz wynająć lub kupić swoją pierwszą gitarę? Sprawdź szczegóły na Vibe.pl

Dodaj komentarz