Jak wybrać kołowrotek wędkarski? Rodzaje kołowrotków i sprawdzone modele

Jak wybrać kołowrotek wędkarski? Rodzaje kołowrotków i sprawdzone modele

Wędkarstwo wymaga skompletowania całej masy sprzętu – wbrew pozorom porządne wędzisko to dopiero początek. Oprócz żyłek, linek, haczyków, przynęt, podbieraków i całej masy akcesoriów konieczny jest także dobrej jakości kołowrotek. Niektórzy wędkarze uważają nawet, że właśnie od kołowrotka najbardziej zależy sukces połowu. Dowiedz się, jakie są podstawowe rodzaje kołowrotków i sprawdź przykładowe modele, które na pewno Cię nie zawiodą!

Podstawowe rodzaje kołowrotków

Kołowrotki możemy podzielić między między innymi ze względu na:

  1. położenie hamulca – przednie lub tylne

Kołowrotki to skomplikowane urządzenia; ich płynna praca zależy od współgrania wszystkich mechanicznych elementów, a zwłaszcza hamulca. To hamulec umożliwia płynne holowanie złowionego okazu, a gdy jest dość solidny, zabezpiecza żyłkę przed zerwaniem. Bez wątpienia musi być więc dobrej jakości: pytanie tylko, czy zdecydować się na kołowrotek z przednim, czy z tylnym hamulcem. Pierwszy będzie zatrzymywał żyłkę bezpośrednio, podczas gdy drugi będzie do tego wymagał specjalnej przekładni. Sprzęt z przednim (górnym) hamulcem będzie precyzyjny, lżejszy i stosunkowo łatwy do regulacji; z kolei kołowrotki z tylnym (dolnym) hamulcem są zwykle mocniejsze i bardziej odpowiednie do poławiania dużych ryb.

  1. rodzaj szpuli – stały lub ruchomy

Wybierając konkretny model kołowrotka, koniecznie pamiętaj o tym aspekcie. Multiplikator, w przeciwieństwie do kołowrotka ze stałą szpulą, będzie posiadał szpulę ruchomą, połączoną z przekładnią przy pomocy sprzęgła. Stała szpula jest bardziej uniwersalna i zdaje egzamin w wędkarstwie spławikowym, spinningowym, gruntowym czy karpiowym. Z kolei modele z ruchomą szpulą znajdują zastosowanie głównie w metodzie muchowej, spinningowej oraz morskiej. Do cięższych przynęt warto wówczas dobierać multiplikatory z kolistą konstrukcją; przy lżejszych sprawdzą się świetnie kołowrotki niskoprofilowe.

Uwaga: bardzo przydatną funkcją kołowrotków wędkarskich jest tak zwany wolny bieg szpuli. Dzięki niej żyłka podczas brania odwija się odpowiednio powoli i równomiernie, co zmniejsza opór i może zapewnić nam przewagę, zwłaszcza w walce z karpiami i amurami poławianymi metodą gruntową. Idealnie, jeśli szpula jest wykonana z aluminium – zestaw jest wtedy trwały, ale i lekki.

  1. zastosowanie, czyli zalecane techniki łowienia

Dawniej wędkarze używali jak jeden mąż modeli uniwersalnych; dziś technologia poszła do przodu, a na rynku roi się od rozmaitych, specjalistycznych modeli, dopasowanych pod konkretne techniki łowienia czy wręcz poławiane gatunki ryb. Można więc zakupić kołowrotki spinningowe, muchowe, karpiowe czy morskie.

Sprawdzone kołowrotki wędkarskie – te modele cię nie zawiodą!

Jeśli chodzi o kołowrotki karpiowe i spinningowe, synonimem niezawodności i doskonałego wykonania jest tajwańska marka Okuma. Wszystkie jej modele są objęte producencką, 5-letnią gwarancją, co najlepiej świadczy o ich doskonałej jakości.

Szukasz sprzętu do połowu karpi? Koniecznie sprawdź kołowrotek z wolnym biegiem Okuma Dynadrag XP Baitfeeder (https://sklepwedkarski.pl/product-pol-86418-Kolowrotek-z-wolnym-biegiem-Okuma-Dynadrag-XP-Baitfeeder-3-1bb.html). Grafitowy, odporny na korozję korpus, wytrzymała, metalowa korba, mosiężny wałek zębaty i aluminiowa szpula (plus zapasowa szpula z grafitu) tworzą zestaw, któremu trudno się oprzeć. Model został wyposażony w trzy łożyska kulkowe i jedno oporowe, okrągły, metalowy klips do linki, cyfrowo wyważony rotor, generujący wirowy przepływ powietrza oraz łożyskowaną rolkę kabłąka. Dynadrag XP Baitfeefer dostępny jest w trzech rozmiarach: 4000 (o przełożeniu 5:1 i sile hamulca 10 kg), a także 5000 i 6000 (oba o przełożeniu 4,5:1 i sile hamulca 12 kg). Ważą kolejno 331, 430 i 460 gramów. Pamiętaj, że karpie są waleczne i lubią sprawiać problemy; warto więc zainwestować w porządny kołowrotek z wolnym biegiem, żeby ułatwić sobie zadanie. Wszystkie wersje Dynadrag XP Baitfeeder mieszczą się w idealnym przedziale przełożenia (4,5-5,1:1), mają wystarczająco pojemne szpule i są dość odporne na ewentualne uszkodzenia.

Jeśli wolisz zakupić model dedykowany do spinningu, optymalne przełożenie powinno być nieco wyższe (od 4,8:1 do 6,2:1); taka wartość umożliwi holowanie przynęty przy wolniejszych obrotach kołowrotka. W cenie są także lekka waga (najlepiej między 200 a 300 gramów) i optymalne wyważenie całego zestawu. Przykład? Doskonały kołowrotek Okuma Ceymar XT z przednim hamulcem i zapasową szpulą. 7 kulkowych łożysk i 1 rolkowe oporowe, precyzyjna eliptyczna przekładnia, wielotarczowy hamulec z japońskimi podkładkami z olejowanego filcu, a wreszcie wytrzymała korba z kutego aluminium – czego chcieć więcej? Wybór rozmiarów jest bardzo szeroki – na rynku dostępne są zarówno modele o wielkości 1000, jak i 6500.

Kołowrotki wędkarskie – o czym pamiętać?

Podsumowując – jeśli kupujesz kołowrotek, zwróć szczególną uwagę na sposób zamontowania hamulca i szpuli, a także na takie parametry, jak waga, pojemność szpuli (ile metrów żyłki można na nią nawinąć?), ilość łożysk oraz przełożenie (ile obrotów szpuli wywoła jeden obrót korbką). Oczywiście cena i kraj pochodzenia kołowrotka także są istotne; o marce rozpisywaliśmy się już wyżej. Wreszcie – bardzo ważną sprawą są materiały, z których wykonano dane urządzenie. Trwałe i lekkie aluminium to strzał w dziesiątkę; alternatywą może być grafit lub duraluminium.

Dodaj komentarz