Jak wybrać odpowiednią ławkę treningową?

Jak wybrać odpowiednią ławkę treningową?

Jak zadbać o formę w domowym zaciszu? Warto zainwestować w praktyczny sprzęt, który zmotywuje do regularnych treningów i ułatwi wykonywanie ćwiczeń. W prywatnej siłowni nie może zabraknąć szczególnie ławki do treningu – jaką więc wybrać?

Różne rodzaje ławek treningowych

Przed zakupem ławki treningowej trzeba wziąć pod uwagę swój poziom zaawansowania i rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Innego sprzętu będą potrzebować osoby początkujące, a innego osoby, które regularnie uczęszczały na siłownię. Niektóre ławki są przeznaczone do wyciskania sztangi, na innych można z sukcesem rozwijać różne partie mięśni bez „przerzucania żelaza”.

Podstawowe rodzaje ławek treningowych

Ławki proste

Ławki proste to ławki, w których siedzisko umieszczone jest równolegle do podłogi. Umożliwiają wykonywanie różnych ćwiczeń, przy czym polecane są szczególnie osobom początkującym.

Ławki skośne

Ławki skośne to ławki z siedziskiem umieszczonym pod kątem z możliwością regulacji stopnia nachylenia. Dzięki poprzecznej belce służącej do blokowania nóg ławka ułatwia wykonywanie brzuszków i skrętów tułowia. Tego rodzaju ławki najbardziej przydadzą się osobom, które chcą zadbać o mięśnie brzucha i klatki piersiowej.

Ławki regulowane

Ławki regulowane to uniwersalne ławki do treningu różnych partii ciała. Są to modele z regulowanym oparciem, stanowiące połączenie ławki prostej i skośnej.

Ławki pod sztangę

Tego rodzaju ławki są wyposażone w zintegrowany stojak pod sztangę. Dzięki temu całość jest bardzo stabilna i nie ma obaw, że stojak przewróci się podczas odkładania gryfu z obciążeniem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ławki do treningu?

Po ustaleniu, jaki rodzaj ławki będzie odpowiedni, można przystąpić do szukania konkretnego modelu. Osoby, które będą ćwiczyć w niewielkim pomieszczeniu, muszą zwrócić uwagę na wymiary ławki. Sprzęt nie może być zbyt duży, ponieważ utrudni przemieszczanie się po domowej siłowni i wykonywanie innych ćwiczeń, np. przysiadów ze sztangą. Przy ograniczonej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie ławka składana, którą w razie potrzeby można złożyć i schować lub przenieść w inne miejsce. Warto również wiedzieć, że niektóre ławki do treningu występują w zestawie z wolnostojącym stojakiem pod gryf. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują mobilnego sprzętu do wyciskania sztangi.

Bezpieczeństwo podczas treningu

Siłownia w mieszkaniu zapewnia dużą wygodę. Nie traci się czasu na dojazd, można trenować o dowolnej porze dnia i nocy, nie trzeba czekać, aż inne osoby skończą ćwiczyć na danym sprzęcie. Jednak takie rozwiązanie ma również wady, przy czym jedną z poważniejszych jest brak asekuracji podczas ćwiczeń. Oczywiście dotyczy to osób, które mieszkają samotnie albo ćwiczą pod nieobecność innych domowników.

Dlatego przy wyborze ławki do treningu ze sztangą trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Konstrukcja ławki musi być mocna i stabilna, a stojak na gryf powinien być regulowany i przystosowany do dużych ciężarów. Należy zatem sprawdzić takie parametry jak:

  • maksymalna waga użytkownika,
  • maksymalny wzrost użytkownika,
  • maksymalne obciążenie stojaka,
  • wymiary ławki (długość, szerokość).

Wygodna ławka do ćwiczeń

Osoby, które zamierzają ćwiczyć regularnie i sukcesywnie rozwijać swoją sprawność fizyczną, powinny szukać wygodnego sprzętu. Siedzisko i oparcie muszą mieć odpowiednio grubą, sztywną wyściółkę, a drążek na nogi powinien być zabezpieczony gąbką. Bardzo ważną kwestią są różne opcje regulacji każdego elementu, aby użytkownik mogła dopasować ławkę do swoich wymiarów i rodzaju ćwiczeń. W przypadku osób, które trenują już dość długo, wskazane będą dodatkowe udogodnienia, na przykład modlitewnik, rozpiętki, dźwignie, linki do ćwiczeń czy miejsce do odłożenia hantli.

Bezpieczne i ergonomiczne ławki do treningu oferuje polska marka Gym Rage, która specjalizuje się w sprzęcie do ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Oprócz ławek firma oferuje również standaryzowane gryfy i obciążenia olimpijskie, klatki i półklatki oraz stojaki na sztangę. Pełną ofertę marki można sprawdzić na stronie www.gymrage.pl. W razie pytań można kontaktować się telefonicznie pod numerem +48 798 316 738 lub napisać e-mail na adres kontakt@gymrage.pl

Dodaj komentarz