Najpopularniejsze dyscypliny sportowe w Polsce

Najpopularniejsze dyscypliny sportowe w Polsce

Polska to jeden z krajów, który zawsze licznie wspiera swoich reprezentantów w każdej możliwej dyscyplinie. Biało-czerwoni w trakcie różnych turniejów są dopingowani przez tysiące kibiców z całego kraju. Ale jakie dyscypliny budzą w nas, Polakach, największe emocje? Które wydarzenia sportowe najczęściej i najchętniej śledzimy?

Piłka nożna

Jednym się to podoba, inni uznają to za kompletną bzdurę. Fakt jest jednak taki, że to piłka nożna jest w Polsce najpopularniejszą dyscypliną sportową – niezależnie od poziomu prezentowanego przez piłkarzy na ważnych turniejach, to właśnie futbol jest uznawany przez wielu za sport narodowy. Poczynania piłkarzy przed telewizorami (chociaż coraz więcej osób krzyczy, że ,,mecze oglądaj na https://meczyki.net.pl” – zamiast w telewizji). W końcu zawody te w internecie śledzą miliony Polaków, a miejsca na stadionach zawsze są zajęte do ostatniego miejsca. Można było się o tym przekonać choćby w 2012 roku, gdy wraz z Ukrainą byliśmy organizatorami Euro. O zainteresowanie tą dyscypliną wśród młodych pokoleń także nie trzeba się martwić – w Polsce działa około 5700 klubów piłkarskich – trzeba przyznać, że ta liczba robi wrażenie, prawda?

Piłka siatkowa

W ostatnich latach siatkówka „depcze po piętach” piłce nożnej, jeśli chodzi o popularność i zainteresowanie wśród rodaków. Nie ma w tym kompletnie nic zaskakującego – polscy siatkarze od kilkunastu lat przywożą ze światowych imprez medale, a od pięciu lat królują jako Mistrzowie Świata. Nic więc dziwnego, że oglądalność, jak i sprzedaż biletów na meczyki na żywo przybrała na sile. Dodatkowo, polska Plus Liga jest aktualnie uważana za jedną z czołowych lig siatkarskich na świecie. Na przestrzeni lat rozwinęła się znacząco również promocja tego sportu w naszym kraju – w 2014 roku Polska była organizatorem Mistrzostw Świata, na których biało-czerwoni triumfowali po 40 latach, a trzy lata później kolejna prestiżowa impreza – Mistrzostwa Europy zostały zorganizowane tylko w polskich miastach. 

Skoki narciarskie

Śmiało można powiedzieć, że skoki narciarskie, choć kojarzą się z najchłodniejszym okresem w roku, również cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników sportu. Od lat w polskiej kadrze dzieje się dobrze, a wspaniałych zawodników nie brakuje – ich sukcesy zdecydowanie przekładają się na zainteresowanie wszelkimi turniejami. Niejednokrotnie udowodnili swoje umiejętności na światowych konkursach. Wcześniej to Adam Małysz był ikoną skoków narciarskich, a dziś na skoczniach króluje Kamil Stoch z resztą drużyny. Istnieje mnóstwo dyscyplin, w których kolejne pokolenia trenują, by w przyszłości zdobywać medale na międzynarodowych rozgrywkach, Polska niewątpliwie posiada ogromne bogactwo sportowe, z czego należy się zdecydowanie cieszyć. W końcu potęgą w sportach zimowych nigdy nie byliśmy. Co prawda góry mamy piękne, jednak warunki atmosferyczne pozwalają na treningi przez 4, góra 5 miesięcy. Gdy na przełomie wieków Polskę opanowała Małyszomania, wielu przewidywało, że będzie to tylko chwilowa sytuacja. Jednak 5 minut Adama Małysza trwało dekadę. W tym czasie sięgnął On po 4 medale olimpijskie i cztery tytuły mistrza Świata. Polacy pokochali skoki narciarskie i wielkimi nadziejami wypatrywali następców „Mistrza z Wisły”. Tacy szybko się pojawili – Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula. Dzięki nim jesteśmy ciągle w ścisłej  światowej czołówce

Żużel

Patrząc na średnią frekwencję na meczu ligowym w najwyższej lidze, to najpopularniejszym sportem w Polsce okazuje się żużel. Nie ma co się dziwić, polska liga jest najsilniejszą ligą na świecie i pozostaje tylko żałować że nie istnieje żużlowa Liga Mistrzów.  Zamiast tego kibice, poza oczywistymi emocjami ligowymi, mogą emocjonować się walką naszych zawodników o tytuły mistrzostw świata. Spójrzmy ledwie na XXI wiek – 8  tytułów Drużynowych Mistrzów Świata plus 12 Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów (te mistrzostwa rozgrywane są dopiero od 2005 roku). Do tego oczywiście sukcesy indywidualne – 11 razy polscy żużlowcy zostawali Indywidualnymi Mistrzami Świata Juniorów. Nieco gorzej wygląda to jeśli chodzi o mistrzostwa świata seniorów, ostatni złoty medal zdobył Tomasz Gollob w 20010 roku. Jednakże polscy zawodnicy regularnie stają na podium Grand Prix, dzięki czemu możemy potrzeć z nadziejami w przyszłość. Bartek Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski – oto nasze nadziej na powtórzenie sukcesu  Tomasza Golloba.

Stadion Energa Gdańsk – ciekawostka sportowa

Pierwotnie Baltic Arena. Wybudowany kosztem około 900 milionów złotych na Euro2012.  Architektura nawiązuje do nadmorskiej lokalizacji, w zamyśle stadion miał sprawiać wrażenie olbrzymiego bursztynu. Posiada 41 tysięcy miejsc siedzących. Na co dzień jest siedzibą klubu Lechia Gdańsk. Obecna nazwa stadionu wynika z umowy sponsorskiej ze spółką Energa, która wykupiła prawa do nazwy na lata 2015-2020. Podobnie jak PGE Narodowy posiada najwyższą 4. kategorię wg UEFA. Autorzy rankingów umieszczają gdański stadion w czołówce najpiękniejszych na świecie. Stadion gościł wiele koncertów (m.in. Jennifer Lopez, Bon Jovi), meczów reprezentacji Polski oraz spotkań w ramach Mistrzostw Europy.

Dodaj komentarz