Sprzątanie po pożarze krok po kroku

Sprzątanie po pożarze krok po kroku

Sprzątanie po pożarze to zajęcie bardzo trudne i niezwykle odpowiedzialne. Zapewne każdy, kto musiał się kiedyś zmierzyć z usuwaniem skutków pożaru wie, że jest to też praca wymagająca odpowiedniej wiedzy. Jeżeli podejmują się tego osoby bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, sprzątanie po pożarze może być wykonane nieprawidłowo, a co za tym idzie, będzie stwarzało niebezpieczeństwo dla zdrowia. Już samo usuwanie sadzy ze ścian i innych powierzchni jest ogromnym wyzwaniem, nie wspominając już o tym, że w pogorzelisku znajduje się wiele niebezpiecznych związków trujących, zagrażających zdrowiu. Do tego dochodzą jeszcze negatywne emocje, związane z oglądaniem miejsca, które jeszcze niedawno było naszym bezpiecznym domem, miejscem pracy, czy też budynkiem użyteczności publicznej. Trzeba mieć też na uwadze, że czyszczenie po pożarze to działanie skomplikowane i przebiega wieloetapowo. No właśnie, ale co to właściwie znaczy i jak wygląda takie sprzątanie po pożarze krok po kroku?

Sprzątanie po pożarze krok po kroku – jak to się robi?

Sprzątanie po pożarze to pracochłonny i dość skomplikowany proces, dlatego najlepiej podzielić prace na kilka etapów. Odpowiednie rozplanowanie działań zapobiegnie sytuacji, gdzie jakiś ważny etap zostanie pominięty. Czyszczenie po pożarze można rozpocząć dopiero wtedy, gdy pożar zostanie do końca ugaszony i mamy pewność, że pomieszczenia są już na tyle bezpieczne, że można do nich wejść. Teraz nasuwa się pytanie, jak przeprowadzić sprzątanie po pożarze krok po kroku? Poszczególne etapy należy rozplanować tak:

  • ustalenie, które meble i sprzęty są do odratowania, a które należy zutylizować
  • usunięcie sprzętów, mebli i innych zniszczonych rzeczy, których odrestaurowanie jest już niemożliwe, bądź też nieopłacalne
  • wywiezienie i utylizacja odpadów
  • usunięcie sadzy z powierzchni, np. suchym lodem
  • przeprowadzenie dekontaminacji, czyli dezaktywacja niebezpiecznych związków chemicznych
  • dezynfekcja pomieszczeń i urządzeń odpowiednią  techniką, np. przeprowadzenie ozonowania
  • wyczyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominowych
  • restytucja dokumentów i odzysk danych
  • przygotowanie dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej

Podsumowanie

Jak widać, sprzątanie po pożarze to proces wieloetapowy, wymagający odpowiedniego zaplecza technicznego i specjalistycznych środków czyszczących. Dlatego warto skorzystać w takim przypadku z usług specjalistycznej firmy sprzątającej po pożarze i wiele osób się na to decyduje. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy to tacy, którzy sprawnie i dokładnie zajmują się czyszczeniem po pożarze. Klient przed rozpoczęciem prac powinien zostać poinformowany, w jaki sposób i w jakim czasie zostanie wykonana usługa. Pracownicy przeprowadzają krok po kroku wszystkie niezbędne etapy czyszczenia po pożarze, łącznie z czyszczeniem ścian po pożarze, usuwaniem sadzy i bardzo dokładną dezynfekcją. Efekt końcowy jest taki, że pomieszczenie jest oczyszczone z sadzy i niebezpiecznych, trujących substancji a przykra woń spalenizny nie jest już wyczuwalna.  Większość firm oferuje bezpłatną wycenę i dojazd do klienta. Warto się skontaktować ze specjalistyczną firmą sprzątającą i poprosić o konsultację, aby mieć pewność czy zakres prac jesteśmy w stanie zrobić sami, czy też potrzebujemy pomocy. Zawsze jednak pamiętajmy, że podczas sprzątania po pożarze najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz