Wenezuela: Bitcoin bije rekordy popularności i ratuje obywateli

Wenezuela: Bitcoin bije rekordy popularności i ratuje obywateli

Wenezuela i szaleństwo Bitcoina. Ostatnie miesiące w Wenezueli okazały się szalone jeśli chodzi o obrót Bitcoina. Dlaczego kryptowaluta stała się aż tak popularna w kraju, który nie do końca kojarzy się z wielkimi pieniędzmi? Dlaczego obywatele Wenezueli wolą inwestować w internetową walutę Bitcoin zamiast chociażby w kupno mieszkań?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty zyskują na popularności każdego roku. Jest to specyficzny, bo cyfrowy rodzaj pieniądza stworzony na podstawie algorytmu. Kryptowaluty funkcjonują w pełni autonomicznie, poza tradycyjnie rozumowanymi systemami bankowymi oraz rządowymi.

Wirtualne waluty znacznie różnią się od tych tradycyjnych. Jednak niezależnie od wybranej formy można je zarówno kupować jak i sprzedawać a także przeprowadzać transakcję za pośrednictwem kontraktów CFD w oparciu o ruch cenowy poszczególnych kryptowalut.

Do najpopularniejszych kryptowalut należą:

  • Bitcoin (BTC),
  • Ethereum (ETH),
  • Bitcoin Cash (BCH),
  • Litecoin (LTC),
  • Dogecoin (DOGE).

Bitcoin jest pierwszą wirtualną walutą, która została zdecentralizowana. Podobnie do wszystkich pozostałych kryptowalut, znajduje się pod kontrolą bazy danych blockchain, która działa na zasadzie głównej księgi. Bitcoin został stworzony przez tajemniczego i owianego legendą Satoshi Nakamoto, co do którego krążą różne informacje.

Zmiany prawne w kryptowalutach na terenie Wenezueli.

Mimo, że nie jest do końca jasne kto posiada władzę w Wenezueli, na terenie tego kraju wprowadzono nowe regulacje prawne dotyczące obrotu kryptowalutami.

W maju bieżącego roku Ministerstwo ds. Komunikacji i Informacji (MIPPCI) upubliczniło nowy dokument o kryptowalutach zatytułowany “Dekret ustanawiający integralny system aktywów kryptograficznych”. Są w nim wyszczególnione regulacje rynku kryptowalut w Wenezueli oraz informacja o oddaniu kontroli nad wirtualnymi walutami Sunacrip, który jest odpowiednikiem polskiego KNF (Komisja Nadzoru Finansowego).

Ciekawostką jest, że Wenezuela posiada własną kryptowalutę o nazwie Petro. Niestety projekt nie do końca wypalił, i e-waluta nie zyskała większej popularności. Być może wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Do chwili obecnej większość obywateli Wenezueli nie zna szczegółów dotyczących waluty Petro. Do tego stopnia, że co poniektórzy zastanawiają się czy Petro zasługuje na określenie kryptowaluta.

Nowe przepisy dotyczące rynku obrotów kryptowalutami to 63 punkty w których zawarte są pojęcia i definicje między innymi blockchaina, kryptowalut ogólnie a także tzw. cyfrowego górnictwa. Dokument przedstawia strukturę integralnego systemu zasobów kryptograficznych a także precyzyjnie określa niezbędne procedury związane z rejestracją firm a także możliwość kontroli i audytów.

W następnych artykułach znajdują się zapisy o potencjalnych karach, które zagrażają podmiotom nie stosującym się do nowych obwiazujących przepisów. Zagrożone są zarówno giełdy jak i tzw. górnicy kryptowalut. Dla podmiotów, którzy nie dokonają oficjalnej rejestracji przewidziana jest kara w wysokości od stu do trzystu petro. Jak widać, osoby wprowadzające nowe prawo zakładają dobre czasy dla oficjalnej wenezuelskiej e-waluty.

Początek końca rynku kryptowalut dla Wenezueli.

Najbardziej istotny ze względu na obrót kryptowalutami, wydaje się być Artykuł numer jedenaście, który dokładnie określa zadania i obszar działań Sunacript. Powołana instytucja ma nadzorować i monitorować rejestrację i funkcjonowanie firm zajmujących się kryptowalutami.

Zbyt duża ingerencja w rynek czy chęć utrzymania mądrego prawodawstwa? Jak to zwykle bywa czas pokaże, jednak zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy nowych przepisów, którzy uważają, że jest to zbyt duża kontrola rynku kryptowalut, które z założenia działają poza systemami bankowymi czy też rządowymi.

Październik z rekorodowym obrotem Bitcoinem.

Październik roku 2018 okazał się być rekordowy pod względem obrotu Bitcoina. Dostarczone dane zebrane dzięki specjalnemu urządzeniu do monitorowania rynku kryptowalut Coin Dance, wskazują że w ostatnim tygodniu października wartość tradingu wyniosła 1075 BTC.

Jeśli by przeliczyć tę wartość na dolary amerykańskie, to otrzymuje się wynik o wartości ponad siedmiu mln USD.

Szybko rosnące zainteresowanie i wzrost popularności Bitcoina spowodowany jest przede wszystkim problemów z hiperinflacją oraz problemami z zarządzaniem posiadanego kapitału a także niedobory dewizowe jakie panują w Wenezueli.

Bitcoin ratunkiem dla Wenezueli.

Wenezuelski rząd na czele z prezydentem Maduro, w celu ustabilizowania gospodarki wprowadził do obrotu Suwerennego Bolivara (VES), jednak i tę jak i pozostałe waluty dopadła olbrzymia i szalejąca inflacja. Sytuacji nie uratowało nawet wprowadzenie własnej e-waluty Petro, która miała stać się wybawieniem w zaistniałej sytuacji.

Nieciekawa sytuacja wenezuelskich obywateli doprowadziła do wielu nieudanych prób udzielenia pomocy. Jednak najciekawszą i jak się zdaje najbardziej skuteczną metodą okazało się pozyskanie około jednak miliona dolarów dzięki darowiznom w Bitcoinach. Akcja była dosyć brawurowa, ciekawa jednak z pewną dozą złośliwości ukierunkowanej w stronę obecnej władzy Wenezueli.

Każda darowizna likwidowała jeden banknot „Suwerennego Bolivara” z muralu, który utworzony był z banknotów i przedstawiał twarz prezydenta Maduro. W efekcie przekaz był jasny – darowizny usuwały niezbyt lubianego polityka.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Odkryj Bitcoin.

Dodaj komentarz