Fundacja PFR podsumowała 1. edycję ogólnopolskiego programu dla kobiet

Fundacja PFR podsumowała 1. edycję ogólnopolskiego programu dla kobiet

Od momentu startu w styczniu tego roku do Akademii Rozwoju dołączyło ponad 1500 uczestniczek. W ciągu 10 miesięcy odbyło się ponad 100 webinarów, 15 spotkań społeczności i setki godzin warsztatów – to najważniejsze liczby pierwszej edycji programu, prowadzonego przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju.

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju wspólnie z organizacją Google.org podsumowały 1. edycję autorskiego programu społeczno-rozwojowego dla kobiet – Akademia Rozwoju. Jest to jedyny, na skalę ogólnokrajową, program społeczno-rozwojowy dla kobiet w każdym wieku, który oferuje bezpłatne warsztaty online. 

„Program nie kończy się, cały czas się rozwija wraz z uczestniczkami – zapowiada Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. – Angażujemy się w pomoc społecznościom, które mają najtrudniejszy start. W programach społecznych łączymy różnorodne doświadczenia. Dla nas najważniejszy jest człowiek” – dodaje.

W przeciągu niecałego roku do grona uczestniczek dołączyło już ponad 1500 kobiet z całej Polski. Od stycznia odbyło się ponad 100 webinarów, 15 spotkań społeczności i setki godzin warsztatów.

Program Akademia Rozwoju powstał, aby zwiększać szanse i pokazywać możliwości rozwoju kobietom, które z różnych powodów pozostają mniej aktywne w życiu społecznym i zawodowym. Celem Akademii jest wsparcie kobiet poprzez przekazywanie wiedzy i praktycznych umiejętności cenionych na rynku pracy, walka z wykluczeniem oraz aktywizacja pań, bez względu na ich sytuację społeczną, wiek czy wykształcenie.

Działania Akademii to m.in.: szkolenia z edycji stron internetowych, tworzenia chatbotów, programowania, działalności gospodarczej oraz myślenia projektowego. To także spotkania z ekspertkami oraz możliwość zbudowania własnej bazy kontaktów biznesowych i społecznych. Oferta edukacyjna obejmuje 16-godzinny kurs online – program warsztatów przewiduje naukę obsługi wygodnych aplikacji internetowych, które są przydatne w rozwoju zawodowym, z mocnym akcentem na własną pracę. Warsztaty realizowane są podczas webinarów na żywo oraz w formie nagrań dostępnych na platformie internetowej. Każda uczestniczka może indywidualnie zdecydować, w jakiej formie chce odbyć kurs. Wszystkie działania w ramach Akademii są bezpłatne i realizowane od poziomu podstawowego, dzięki czemu do udziału w warsztatach nie jest potrzebna żadna wiedza z obszarów tematycznych, które obejmują zajęcia. Aby zapisać się do programu, wystarczy zarejestrować się na stronie www.

„W Akademii Rozwoju pokazujemy uczestniczkom, że każda z nich może zrobić pierwszy krok i decydować sama o tym, w jakim kierunku chce iść. My dajemy kompetencje i zachęcamy do dalszego działania, motywujemy i inspirujemy. Chcemy, żeby każda uczestniczka miała poczucie sprawczości i była dumna ze swoich osiągnięć. Ale także nauczyła się mówić o swoich sukcesach” – przekonuje dr Dominika Wiśniewska, koordynatorka programu.  

Podsumowanie 1. edycji Akademii Rozwoju było okazją do spotkania uczestniczek. Kilkadziesiąt kobiet, zgromadzonych w warszawskim Centralnym Domu Technologii, uczestniczyło w „stołach eksperckich”: „Jakie są największe wyzwania przy tworzeniu programów skierowanych do kobiet? Perspektywa organizacji i uczestnika” oraz „Jakie rozwiązania są najskuteczniejsze w kontekście motywowania i wspierania kobiet w rozwoju zawodowym i społecznym?”. Odbył się też warsztat „I ‘m remarkable” (red. z ang. jestem niezwykła). Uczestniczki spotkania wysłuchały trzech mów motywacyjnych: Agaty Roczniak, ambasadorki Akademii, prezeski Fundacji DIVERSUM – „Twoje ograniczenia to Twoi sojusznicy”, Małgorzaty Walczak, dyrektorki inwestycyjnej PFR Ventures – „Dlaczego warto walczyć o swoje cele?” i Bożeny Kowalkowskiej, dziennikarki, autorki książek – „Jak zarządzać czasem, by mieć go też dla siebie?”. Na zakończenie spotkania odbyły się projekcje nagrań z siostrzanych organizacji z trzech kontynentów – wspólnie wysłuchano wypowiedzi koordynatorek programów dla kobiet realizowanych w Argentynie, Francji i Rwandzie.

Akademia Rozwoju powstała dzięki wsparciu organizacji Google.org. Partnerami programu są: Centralny Dom Technologii, Evaluation for Government Organizations, Future Collars, Fundacja DIVERSUM, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Her Impact, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, Fundacja Mamo Pracuj, NASK, Startup PFR, Women In AI. Patronat honorowy nad Programem objęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz