Jak dobrać lampy do salonu? Poznaj praktyczne pomysły na aranżację oświetlenia!

Jak dobrać lampy do salonu? Poznaj praktyczne pomysły na aranżację oświetlenia!

Salon jest jednym z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w całym domu. To właśnie w nim spędzamy czas z rodziną, gościmy przyjaciół i relaksujemy się po ciężkim dniu. Każdy element jego aranżacji powinien być przemyślany – dotyczy to także oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy w pokoju mogą zmienić charakter wnętrza i wprowadzić do niego wyjątkowy klimat. Jak zatem dopasować oprawy do salonu? Czytaj dalej i poznaj nasze propozycje!

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając lampy do salonu?

Oświetlenie w salonie pełni wiele funkcji. Przede wszystkim jednak tworzy przytulną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest odpowiednie dopasowanie lamp. Wybierając oprawy, koniecznie zwróć uwagę na ich rozmiar – wymiary lamp do salonu powinny być proporcjonalne do wielkości wnętrza. Zbyt duże źródła światła w małym pokoju optycznie go przytłoczą. Z kolei za małe wręcz znikną w przestrzeni i nie będą praktyczne.

Ogromne znaczenie ma też kolor, wzór i materiał opraw. Te cechy powinny całkowicie odpowiadać stylowi, w jakim urządzone jest wnętrze. Jeśli zdecydujesz się na kilka rodzajów źródeł światła, upewnij się, że mają ze sobą co najmniej jeden element wspólny, np. odcień abażura lub klosza.

Jakie lampy warto wybrać do salonu?

Większość salonów wymaga więcej niż jednego źródła światła. Kilka rodzajów lamp pozwoli dostosować aranżację oświetlenia do okoliczności i potrzeb wszystkich domowników. Na jakie lampy do salonu warto się zdecydować? W niemal każdym pokoju dziennym powinny się znaleźć:

lampy wiszące lub sufitowe – zwykle stanowią główne źródło światła. Ich zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia. Dostępne na rynku lampy do salonu mogą mieć jedno lub więcej źródeł światła. Modne modele dopasowane do wielkości każdego pokoju oferuje np. e-sklep https://zuma-line.pl/ – znajdziesz tu lampy, które perfekcyjnie prezentują się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych salonach;

lampy ścienne – z reguły pełnią funkcję oświetlenia uzupełniającego. Rozświetlą każdy kąt pomieszczenia i wprowadzą do niego przytulną atmosferę. Najlepiej, jeśli kinkiety będą stylistycznie dopasowane do lamp sufitowych;

lampy podłogowe – są wręcz stworzone do oświetlenia konkretnej strefy w salonie. Pozwalają na stworzenie przyjemnego klimatu, który sprzyja wieczornemu wypoczynkowi.

Jak rozmieścić oświetlenie w pokoju dziennym?

Wybór lamp do salonu znacząco wpływa na aranżację, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zaplanowanie oświetlenia. Jak rozstawić lampy w pokoju dziennym? Postaraj się umieścić je w strategicznych punktach. Oprawa wisząca lub sufitowa powinna znaleźć się na środku pokoju, by rozproszone światło obejmowało całą przestrzeń. Lampy stojące najlepiej prezentują się obok foteli lub kanapy. Z kolei kinkiety powinny znaleźć się we wszystkich punktach, które chcesz szczególnie zaakcentować. Uwzględniając powyższe wskazówki, możesz mieć pewność, że stworzysz optymalnie oświetloną, stylową przestrzeń.

Dodaj komentarz