Jakie są największe zalety stosowania siłowników dwustronnego działania?

Jakie są największe zalety stosowania siłowników dwustronnego działania?

W systemach automatyzacji produkcji stosuje się wiele rodzajów siłowników napędzanych sprężonym powietrzem. Jednym z najpopularniejszych typów takich urządzeń są siłowniki dwustronnego działania. To sprzęt, w którym sprężone powietrze odpowiada nie tylko za skok tłoka, ale także za jego szybki powrót do pozycji wyjściowej. W siłownikach jednostronnego działania ruch powrotny tłoka zwykle realizowany jest przez sprężynę, co wpływa na niższą sprawność i mniejszą trwałość urządzenia.

Siłowniki dwustronnego i jednostronnego działania

W zastosowaniach przemysłowych i w robotyce korzysta się z różnych modeli siłowników pneumatycznych. To urządzenia niemal bezobsługowe, o niskiej awaryjności, dużej trwałości i wysokiej sprawności działania. Siłowników dwustronnego działania używa się m.in. do automatyzacji linii technologicznych przeznaczonych do segregowania i pakowania produktów. Siłowniki jednostronnego działania częściej stosowane są tam, gdzie istnieje potrzeba przesuwania, pozycjonowania, znakowania lub zaciskania. Ze względu na użycie elementu mechanicznego (sprężyny), który odpowiada za powrót tłoka na pozycję wyjściową (za jego cofnięcie), tego typu siłowniki mają mniejsza sprawność, są bardziej zawodne i mniej trwałe. Siłowniki dwustronnego działania są urządzeniami bardziej uniwersalnymi, które można stosować w systemach obsługiwanych przez wydajne instalacje sprężonego powietrza.

Atuty siłowników dwustronnego działania

Wszędzie tam, gdzie liczy się duża szybkość pracy, stosuje się różne wersje siłowników dwustronnego działania. To najpopularniejsze pneumatyczne siłowniki przemysłowe o dużej uniwersalności zastosowań, powszechnie wykorzystywane w różnorodnych procesach automatyzacji produkcji i w robotyce. Ich największą zaletą jest duża szybkość pracy. Dzięki dwóm niezależnym komorom na sprężone powietrze, zarówno skok, jak i powrót tłoka do pozycji wyjściowej odbywa się automatycznie, z zawrotną prędkością i niesamowitą precyzją. W przypadku siłowników jednostronnego działania, ze względu na stopniowe zużycie sprężyny, precyzja działania urządzenia stopniowo spada. Siłowniki dwustronnego działania nie mają z tym żadnego problemu. Są urządzeniami o niskiej awaryjności, prostymi w montażu i obsłudze, idealnie nadającymi się do stosowania w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Do największych zalet pneumatycznych siłowników dwustronnego działania zalicza się ich dużą uniwersalność, wysoką sprawność, szybkość i precyzję, a także niską awaryjność i niemal bezobsługowy charakter. To sprzęt, który sprawdza się w wielu zastosowaniach.

Dodaj komentarz