Jakie są rodzaje amunicji?

Jakie są rodzaje amunicji?

Jak dzielimy amunicję ze względu na budowę i cechy

Broń, bez względu na rodzaj, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje amunicji. Tylko wtedy może wydawać strzały. Amunicje tę dzieli się według budowy oraz cech. Różni się kształtem i surowcem wykorzystanym w produkcji. Aktualnie jej wybór jest ogromny, więc każdy, bez względu na to, jaką broń posiada, może znaleźć dla siebie odpowiednią.

Podział amunicji

Zapoznając się z ofertą sklepu z amunicją, można łatwo zauważyć, że poszczególne produkty różnią się wielkością i kształtem. Nie trudno domyślić się, że różnice są także w jakości i rodzaju materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji. Jak dzielimy amunicję ze względu na budowę i cechy? Wyróżnia się przede wszystkim następujące rodzaje amunicji:

Amunicja artyleryjska

Duże naboje przeznaczone do strzelania bronią artyleryjską. Są to przykładowo pociski artyleryjskie, a także zapalniki, łuski, podsypki czy przyćmiewacze. Naboje tego rodzaju służą do ciężkiego oblężenia.

Amunicja saperska

Są to miny, a także ładunki materiałów wybuchowych. Wykorzystuje się je przy pracach minerskich. Do ich produkcji służy trotyl.

Amunicja rakietowa

To pociski rakietowe, które są wystrzeliwane przy użyciu silnika rakietowego. W tej grupie amunicji znajdują się między innymi: pociski rakietowe, ładunki napędowe czy zapłonniki.

Amunicja biologiczna

Amunicja ta składa się z zapalnika, materiału wybuchowego i kadłuba. W kadłubie znajduje się środek biologiczny. Wymienić tu należy pociski artyleryjskie, a także bomby lotnicze.

Amunicja morska

Ta amunicja służy do uzbrojenia jednostek pływających i zalicza się bomby głębinowe, torpedy oraz miny.

Amunicja lotnicza

To nic innego, jak uzbrojenie samolotów i śmigłowców. Są to torpedy, rakietowe pociski lotnicze oraz bomby najczęściej wyrzucane z samolotów.

Amunicja strzelecka

Amunicja strzelecka jest wykorzystywana w broni strzeleckiej. W związku z tym zalicza się tu naboje pistoletowe, naboje pośrednie oraz naboje karabinowe.

Duża różnorodność amunicji strzeleckiej

Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się amunicja strzelecka. Wśród nich są naboje do strzelectwa sportowego i treningowego. Sklepy oferują także amunicję śrutową. W przypadku amunicji śrutowej, jej przeznaczenie jest oczywiste. Są to naboje dla myśliwych. W sprzedaży dostępna jest amunicja dla początkujących jak i zaawansowanych strzelców. Oferta obejmuje przede wszystkim amunicję wysokiej jakości, dostarczaną przez znanych i cenionych na rynku producentów.

Każdy element, z jakiego składa się amunicja, pełni w niej konkretną rolę. Należy więc podkreślić, że na przykład łuska, z której składa się amunicja, uszczelnia układ lufowy w czasie strzału. Wówczas ścianki łuski odkształcają się, a co za tym idzie, przylegają do powierzchni komory nabojowej. W przypadku amunicji kulowej, pocisk uszczelnia samodzielnie przewód lufy. Wybierając amunicję, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jakiej broni będzie stosowana, a także, w jakim zakresie służyła. Wybór amunicji jest na chwilę obecną naprawdę bardzo duży. Różnie tylko bywa z jakością. Należy więc rozejrzeć się za tą, która jest wykonana z najlepszych materiałów, co będzie miało automatycznie wpływ na jakość samego strzału. Jeśli ktoś nie do końca rozumie to, jak dzielimy amunicję ze względu na budowę i cechy taktyczne, powinien dobrze zapoznać się z tematem. Cenne wskazówki można uzyskać w sklepie zajmującym się sprzedażą amunicji. Należy więc wybrać ten punkt, który kładzie nacisk na zadowolenie klienta i niesie mu pomoc w dokonaniu właściwego wyboru.

Materiał partnera

Dodaj komentarz