Kuchnia przytulna jak u babci – aranżacja w stylu rustykalnym

Kuchnia przytulna jak u babci – aranżacja w stylu rustykalnym

Czym charakteryzuje się styl rustykalny? Przede wszystkim jest to powrót do tradycji. Kuchnia urządzona w tym stylu może przypominać dawne pomieszczenia w domach naszych babć, jednakże z zastosowaniem nowoczesnym dodatków (te jednak mają nie rzucać się w oczy i nie przytłaczać całości).

Meble w stylu rustykalnym

W rustykalnej kuchni bardzo ważne są meble – to one decydują o charakterze całości. Wykonane są z drewna, często z dodatkiem naturalnych sęków. Nie muszą być malowane, ponieważ uroku dodaje im naturalność. Jednak niektórzy preferują meble pomalowane na przykład na biało. Jeśli chodzi o ich kształty – w rustykalnej kuchni pierwszy rzuca się w oczy kredens, ze szklanymi gablotkami, z miejscem na wystawę ozdobnych malowanych talerzyków czy odświętnej porcelany. Innymi ważnymi elementami w takiej kuchni są półki, często ozdobnie powycinane, z falistą linią, na których również mogą mieścić się porcelanowe elementy, czy przydatne i używane na co dzień artykuły kuchenne.

Rustykalne dodatki

Dodatki w takiej kuchni zapewniają odpowiedni klimat –  mogą więc być to stare akcesoria kuchenne, wspomniane malowane fragmenty zastawy stołowej, czy nawet porcelanowe figurki. Pożądane są dodatki, jakie z dumą zaprezentowałaby tam babcia – koronkowe serwetki, czy wstawki z koronki w regalach. Równie ważny jest wystrój okna – tworzą go często firanki z obfitym koronkowym wzorem, czasem także z obszyciami, lamówkami, wstążeczkami. Inną opcją jest użycie jako tekstyliów użytkowych lnu, który również jest tradycyjnym materiałem. Dominujące kolory dodatków to biel, charakterystyczny porcelanowy błękit, żywa czerwień. 

Dodaj komentarz