Wózki widłowe wysokiego składowania – co warto o nich wiedzieć!

Wózki widłowe wysokiego składowania – co warto o nich wiedzieć!

Wózki wysokiego składowania nazywane inaczej wózkami bocznymi wykorzystuje się w magazynach do obsługi najwyższych regałów. Co warto o nich wiedzieć? Jak są zbudowane? Czy można wykorzystywać je także na zewnątrz pomieszczeń? Odpowiedzi na wszystkie pytania oraz wiele więcej znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Budowa wózków widłowych wysokiego składowania

Określenie „wózki boczne” nie wzięło się znikąd. Nawiązuje ono bezpośrednio do budowy wózków widłowych wysokiego składowania, a konkretnie do usytuowania karetki w stosunku do kabiny operatora. W pojazdach tego typu, karetka nie jest umiejscowiona przed kabiną, jak w przypadku wózków widłowych czołowych elektrycznych oraz spalinowych, a prostopadle do niej. Jest to rozwiązanie, które służy zwiększeniu wygody obsługi ładunków i rozmieszczania ich na regałach. Inna nazwa na tego typu urządzenia to: wózki Reach Truck.


Ponadto, cała konstrukcja wózków wysokiego składowania została zaprojektowana w taki sposób, aby zajmowały one jak najmniej miejsca i były kompaktowe. Przez co zrezygnowano np. z dużych opon pneumatycznych, na rzecz niewielkich kół pełnych.

Istotnym elementem budowy wózka widłowego wysokiego składowania jest zadaszenie. Jest ono niezbędne ze względów bezpieczeństwa – chroni operatora w trakcie wykonywania operacji unoszenia ładunków, a jednocześnie musi zapewniać dobrą widoczność.

Jak napędzane są wózki wysokiego składowania?

Na wstępie wspomnieliśmy już, iż wózki widłowe wysokiego składowania przeznaczone są do wymagających prac magazynowych. W związku z tym, nie mogło być inaczej – pojazdy tego typu posiadają napęd elektryczny. Zasilane są przy pomocy wymiennych akumulatorów, które wymagają regularnego ładowania.

Zasilanie elektryczne pozwala wykorzystywać wózki wysokiego składowania w zamkniętych pomieszczeniach (co jest niemożliwe w przypadku napędu spalinowego emitującego spaliny). Ponadto, dzięki wykorzystaniu tego rodzaju napędu, praca na widlakach wysokiego składowania jest cicha, co zwiększa komfort pracowników.

Czy wózki wysokiego składowania można wykorzystywać na zewnątrz pomieszczeń?

podzial wozkow widlowych wysokiego skladowania

I tak, i nie. Teoretycznie, nie ma żadnych zakazów, które uniemożliwiałyby pracę tego typu urządzeń na zewnątrz budynków. Należy jednak pamiętać, iż koła wózków widłowych wysokiego składowania przystosowane są do jazdy po prostych i równych nawierzchniach. Nie poradzą sobie ani w warunkach terenowych, ani na wyboistych podjazdach, ani nawet na progach.

Z drugiej strony, wózki boczne zajmują się również często rozładunkiem palet z ciężarówek oraz transportem bliskim, co sprawia, że są jeszcze bardziej uniwersalne i przydatne w firmie.

Co potrafią urządzenia wysokiego składowania?

Wysokie składowanie ładunków jest czynnością, do której nadają się jedynie specjalnie zaprojektowane pojazdy. Przede wszystkim dlatego, że liczy się w nim duża maksymalna wysokość podnoszenia ładunków. Przeciętny wózek wysokiego składowania jest w stanie z łatwością unieść paletę z towarami na wysokość 6-7 metrów nad ziemią. Jednak najbardziej wydajne urządzenia tego typu radzą sobie z podnoszeniem ładunków nawet na wysokość nawet 12. metrów (znajdziesz je np. tutaj).

Udźwig wózków widłowych wysokiego składowania zależy od konkretnej marki i typu pojazdu. Przed zakupem warto także sprawdzić jak wygląda diagram udźwigu konkretnego pojazdu, aby wiedzieć na jaką dokładnie wysokość będzie w stanie unieść ładunki obsługiwane w firmie.

Ile kosztuje wózek widłowy wysokiego składowania?

ile kosztuje wozek wysokiego skladowania

Koszt zakupu wózka widłowego wysokiego składowania nie należy do najniższych. W dużo tańszej cenie można nabyć wózek widłowy elektryczny (od 70 tysięcy złotych wzwyż) czy wózek widłowy spalinowy (od 65 tysięcy w górę). Natomiast zdecydowanie istnieją sytuację, w których poradzi sobie tylko i wyłącznie wózek wysokiego składowania. Za dobry, sprawdzony sprzęt znanej marki należy w tym przypadku zapłacić od 150 tysięcy złotych. Mowa oczywiście o nowym pojeździe. Cena używanego wózka widłowego wysokiego składowania zależy od wielu czynników.

Na cenę używanego urządzenia składają się:

  • stan techniczny
  • rok produkcji;
  • model oraz parametry (wysokość podnoszenia, udźwig maksymalny, prędkość jazdy);
  • informacje zawarte w dokumentacji resurs.

Warto pamiętać, iż w przypadku oceny stanu wózka widłowego wysokiego składowania, bardzo istotna jest ocena poprawności pracy masztu, który stanowi jeden z kluczowych elementów w przypadku właśnie tego rodzaju urządzenia.

Jak sprawdzić czy maszt w wózku widłowym działa poprawnie?

Test sprawności masztu jest bardzo popularny, a do tego na tyle uniwersalny, iż może być przeprowadzany w każdego rodzaju pojeździe wyposażonym w maszt. W celu sprawdzenia jego stanu technicznego należy unieść ładunek o maksymalnej dopuszczalnej wadze na wysokość ok. 20 cm a następnie poczekać.

Jeśli maszt i system unoszenia są w dobrym stanie, widły z ładunkiem powinny delikatnie „opadać” samoczynnie, jednak w tempie nie szybszym niż 1cm na minutę. Jeśli dzieje się to szybciej, wózek będzie prawdopodobnie wymagał naprawy, a jego praca (w obecnym stanie) może nie być do końca wydajna i satysfakcjonująca.

Wózki widłowe wysokiego składowania – i wiesz więcej!

wozki widlowe wysokiego skladowania podsumowanie

W powyższym artykule przybliżyliśmy nieco charakterystykę wózków widłowych wysokiego składowania, ukazując jak są one zbudowane, do jakich prac będą przydatne oraz, co bardzo istotne, ile kosztują. Te zaawansowane urządzenia pełnią bardzo istotną rolę w magazynach wysokiego oraz średniego składowania, obsługując dziennie wiele ton towarów.

Jeśli chcesz sprawdzić aktualną ofertę na wózki wysokiego składowania najbardziej znanych w branży marek, znajdziesz ją tutaj: www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-wysokiego-skladowania.

_______________________________________________________________

seolo magdalena burdak

Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Dodaj komentarz