Wybieramy idealne płytki do łazienki

Wybieramy idealne płytki do łazienki

Wykańczasz albo remontujesz łazienkę i zastanawiasz się, co położyć na ścianach i podłodze pomieszczenia? Dobrej jakości płytki to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które uczyni Twoją łazienkę funkcjonalną i komfortową. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając idealne płytki łazienkowe.

Materiał wykonania

Ważnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając płytki, jest materiał wykonania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne, np. eleganckie i solidne płytki Roca, które – w zależności od zastosowanych tworzyw i metody wypalania – dzielą się na:

  • terakotę – to płytki wyprodukowane z oczyszczonej gliny, polecane do montażu głównie na podłodze,
  • glazurę – cienkie i efektowne modele, idealne na ściany,
  • gres – surowiec bardzo wytrzymały, wypalany w wysokich temperaturach, świetnie nadaje się do mocowania zarówno na podłodze, jak i na ścianach,
  • cotto – to płytki z masy klinkierowej, które nadają rustykalny efekt. Wyróżniają się nieregularną, porowatą powierzchnią. Dobrze zatrzymują ciepło, dlatego świetnie nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Wielkość płytek

Kupując płytki Roca lub innej renomowanej marki, weź też pod uwagę ich wielkość. Rozmiar kafli ma duże znaczenie dla końcowego efektu aranżacyjnego. Niewielkie kostki typu mozaika lub nieco większe doskonale sprawdzą się jako wykończenie wanny, zwłaszcza modelu owalnego. Płytki prostokątne i kwadratowe o wymiarach od 10 do nawet 50 cm to najbardziej klasyczne i powszechne płytki na podłogę i ściany. Duże formaty o szerokości przekraczającej 1 m są natomiast odpowiednie na podłogę. Szczególnie dobrze prezentują się w dużych pomieszczeniach. W niewielkich łazienkach mogą natomiast nieco przytłaczać przestrzeń. Warto przy tym pamiętać, że format płytek jest ważny nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Niewielkie płytki to dużo fug podatnych na zabrudzenia, a tym samym czasochłonnych przy sprzątaniu.

Wzory i kolorystyka

Co do zasady, szkliwione, jasne płytki odbijają światło, przez co optycznie powiększają przestrzeń. Białe, beżowe czy jasnoszare płytki Roca znakomicie sprawdzą się więc w małych łazienkach. Ponadto jasne kafelki dają wrażenie czystości. Modele wzorzyste i ciemne pięknie wyglądają w dużych łazienkach, ale bez obaw można je też montować w mniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza w połączeniu z kaflami jasnymi. Ciemne płytki stanowią bowiem wspaniałe uzupełnienie dla stonowanych barw. Aby nieco urozmaicić i ozdobić przestrzeń, warto w łazience zamontować też płytki ze wzorami, np. motywami roślinnymi czy geometrycznymi.

Dodaj komentarz