Endometrioza – poznaj jej objawy i możliwości leczenia

Endometrioza – poznaj jej objawy i możliwości leczenia

Endometrioza to choroba, która ma miejsce, gdy endometrium, czyli błona śluzowa macicy, implantuje się i rośnie poza jamą macicy. Naukowcy są zdania, że w większości przypadków jest to spowodowane menstruacją wsteczną, która sprawia, że krew menstruacyjna i tkanka cofają się do jajowodów. Zaawansowana endometrioza może prowadzić do przewlekłego bólu miednicy i niepłodności.

Jakie są objawy endometriozy?

Kobiety dotknięte endometriozą zazwyczaj mają bardzo bolesne miesiączki, mogące wręcz doprowadzić do omdleń z bólu. Bez diagnozy specjalisty może jednak być trudno odróżnić endometriozę od innych stanów powodujących bolesne skurcze miesiączkowe. Inne objawy endometriozy obejmują ból podczas stosunku, ból podczas wypróżniania i obfite krwawienia miesięczne.

Jakie są możliwości leczenia endometriozy?

Jeśli kobieta ma bolesne miesiączki, często zaczyna przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. Lekarz-ginekolog może również przepisać pigułki antykoncepcyjne lub inną antykoncepcję z nadzieją na złagodzenie bolesnych skurczów miesiączkowych.

Niestety, u kobiet z endometriozą najprostsze działania często okazują się nieskuteczne, stosuje się więc laparoskopię czy chirurgiczne usunięcie ognisk endometriozy. Leki służące do leczenia endometriozy zapobiegają wytwarzaniu estrogenu przez jajniki, ponieważ to właśnie estrogen jest hormonem stymulującym tkankę endometrium do wzrostu. 

Czy niepłodność ma związek z endometriozą?

Mimo wielu niejasności w tym temacie, oficjalne badania wykazału, że niepłodność nie zawsze wiąże się z endometrioząjest jednak częsta u kobiet cierpiących na tę chorobę. Prawdopodobieństwo niepłodności przy endometriozie wynosi 30-50%. Jeśli pacjentka przyjmuje leki na endometriozę, prawdopodobnie nie zajdzie w ciążę, ponieważ jej owulacja została zahamowana. Jeśli więc chce planować potomstwo w najbliższym czasie, zamiast lekoterapii warto rozważyć laparoskopię.

Przyszłość leczenia endometriozy

Endometrioza, jak wiele chorób powiązanych z kobiecym układem rozrodczym, jest wciąż słabo poznana. Edukacja i świadomość pacjentek są bardzo ważne, aby diagnozować tę chorobę wcześniej, niż ma to miejsce obecnie. Opracowywane są również nowsze leki na endometriozę oraz skuteczniejsze metody leczenia laparoskopicznego. 

Dodaj komentarz