Potrzebuje pomocy psychoterapeuty. Pilne!

Potrzebuje pomocy psychoterapeuty. Pilne!

Problemy natury psychicznej mogą dotknąć każdego człowieka, niezależnie od płci, wieku czy statusu majątkowego. Ważne jest, aby w takiej sytuacji szybko zareagować i udać się po pomoc do dobrego specjalisty.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc psychoterapeuty?

Smutek to naturalne i normalne uczucie, które występuje co jakiś czas u każdego człowieka. Czasem jednak poczucie bezsilności i przygnębienia trwa długo i nie chce odejść. Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać moment, w którym należy udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Niestety, nie ma jednego, uniwersalnego dla wszystkich ludzi wskaźnika, który jasno wyznaczałby ten moment. Istnieją jednak pewne sygnały, które świadczą o tym, że być może trzeba wybrać się po pomoc do specjalisty. Należą do nich m.in.:

  • silne emocje po traumatycznych przeżyciach – niektóre wydarzenia w życiu, np. zdrada czy śmierć kogoś bliskiego mogą odciskać na psychice piętno i wywoływać emocje, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Przepracowanie ich z psychoterapeutą będzie wtedy bardzo dobrym pomysłem,
  • utrata sensu życia – brak oczekiwań i rezygnacja wobec życia mogą po jakimś czasie spowodować myśli samobójcze, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc,
  • utrzymujące się od dawna zmiany nastroju – chodzi tutaj o gwałtowne i niczym niewywołane zmiany nastroju, które pojawiają się nagle w ciągu dnia. Takie stany mogą być objawem różnych chorób, np. niedoczynności tarczycy, ale także zaburzeń psychicznych,
  • zaburzenia snu i łaknienia – takie reakcje organizmu mogą być odpowiedzią na nieprzepracowane problemy, zmartwienia i stres,
  • utracona motywacja i brak chęci na cokolwiek – sygnałem alarmującym jest utrata zainteresowania szczególnie tymi rzeczami, które do tej pory były źródłem radości.

Pomoc psychoterapeuty – na czym polega?

Praca z psychoterapeutą za każdym razem może wyglądać inaczej. Przebieg terapii w dużej mierze zależy od stanu pacjenta – np. od tego czy została zdiagnozowana u niego depresja czy pacjent ma tylko lekkie problemy z pokonywaniem różnego rodzaju trudności.

Wygląd psychoterapii uzależniony jest również od tego czy przebiega ona stacjonarnie czy zdalnie. Już od kilku lat ogromną popularnością cieszy się psychoterapia online. Jak sama nazwa wskazuje, taka terapia odbywa się na odległość. Psychoterapeuta online kontaktuje się ze swoim pacjentem poprzez wideorozmowę, czat lub telefon. Psychoterapia online może mieć różne odmiany, w niektórych przypadkach, gdy psychoterapeuta online nie jest konieczny, opiera się ona na dostarczaniu pacjentowi materiałów do samodzielnej pracy i przerobienia. Taka psychoterapia online jest dostępna m.in. na ElpisOnline.pl w zakładce Kursy.

ElpisOnline.pl – skuteczna psychoterapia online

ElpisOnline.pl to serwis, w którym znaleźć można usługę psychoterapii online w postaci trzech kursów. Kurs pierwszy to Elpis „Zrób to sam”. Polega on na dostarczaniu kursantowi materiałów, zadań i ćwiczeń do samodzielnej pracy. Dwa pozostałe kursy to Elpis Plus i Elpis Ekstra. W tych programach oprócz materiałów, pacjent otrzymuje możliwość kontaktu z psychologiem.

Wszystkie kursy dostępne w serwisie ElpisOnline.pl zostały opracowane na podstawie iCBT. ICBT to zdalna terapia poznawczo-behawioralna. W dużym uproszczeniu – zadaniem iCBT jest zmiana sposobu myślenia, co ma prowadzić do polepszenia stanu psychicznego pacjenta. Dzięki kursom w ElpisOnline.pl pacjenci odczuwają znaczną poprawę nastroju – powraca im motywacja do działania, zwiększa się pewność siebie, znikają problemy ze snem, a także redukuje się stres. Dodatkowo, dużą zaletą jest fakt, iż psychoterapia online jest bardzo wygodna – pacjent może z niej korzystać o dogodnej dla siebie porze i z dowolnego miejsca. To doskonały wybór dla osób zabieganych oraz tych którzy z różnych powodów mają trudności z dostaniem się do miejsca przeprowadzania psychoterapii stacjonarnej.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz