Sworznie i tuleje w koparkach – dlaczego ich sprawność ma kluczowe znaczenie? Wyjaśniamy

Sworznie i tuleje w koparkach – dlaczego ich sprawność ma kluczowe znaczenie? Wyjaśniamy

Niemal każda firma, której działanie opiera się na wykorzystaniu maszyn budowlanych, wie, jak duże znaczenie ma ich sprawność. Wszelkie awarie mogą doprowadzić do opóźnień w realizacji prac. Niekorzystnie wpływa to na wizerunek przedsiębiorcy. To właśnie dlatego warto regularnie kontrolować stan podzespołów i w razie konieczności przystąpić do niezbędnej wymiany. Co istotne, o ważności danej części nie zawsze decyduje jej rozmiar. Doskonale obrazują to sworznie oraz tuleje. Okazuje się, że te stosunkowo niewielkie elementy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie pojazdu. Dlaczego? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym są sworznie oraz tuleje w koparkach?

Sworznie to elementy łącznikowe, które odpowiadają za przenoszenie obciążeń pomiędzy konkretnymi częściami maszyn. Ich kształt przypomina niewielki walec, natomiast działanie jest podobne do zawiasów. Z tego też względu umieszcza się je w elementach pracujących, gdzie muszą wytrzymać dużą ilość naprężeń i obciążeń. Dzięki temu określone podzespoły maszyny mogą poruszać się względem siebie.

Tuleje natomiast mają kształt wydrążonego walca bądź też wydłużonego pierścienia. Ich zadaniem jest pełnienie funkcji podtrzymujących. Z tego też względu mają bardzo wiele zastosowań. Jednocześnie uważa się je za podstawowy element koparki. Tuleje umieszcza się we wszystkich miejscach, w których części układu łączą się ze sobą lub też z podwoziem maszyny.

Tym samym sworznie i tuleje współpracują ze sobą, stanowiąc bardzo ważne elementy wysięgu ramienia koparki. W rezultacie ich niepoprawne działanie w znacznym stopniu zaburza poprawne funkcjonowanie maszyny, która nie jest w stanie wykonywać swojej pracy. Należy więc dążyć do tego, aby nie dopuścić do tego stanu poprzez dokonanie stosownej wymiany w odpowiednim czasie – zwłaszcza że wysięg narażony jest na naprawdę duże obciążenia.

Gdzie można korzystnie kupić tuleje oraz sworznie do koparek JCB, CAT i innych?

Aby przedłużyć żywotność tulei oraz sworzni należy regularnie dbać o smarowanie tych elementów. Odpowiedni smar powinien być aplikowany praktycznie codziennie. Dzięki temu zmniejszone zostanie tarcie, co ograniczy ścieranie sworzni i tulei. Niestety mimo wszystko są to części bardzo podatne na zużycie. Z czasem więc ich wymiana okaże się koniecznością. Gdzie wówczas zakupić nowe elementy?

Najlepiej korzystać ze sprawdzonego źródła, które oferuje produkty wysokiej jakości. Dzięki temu otrzymane przez Ciebie części będą odporne na ścieranie oraz elastyczne. To z kolei ograniczy ryzyko pękania pod wpływem naprężeń występujących podczas pracy. Zajrzyj np. na stronę e-sklepu https://serwis-mot.eu/jcb-sworznie-tuleje. To sprawdzony dostawca, który zajmuje się sprzedażą części zamiennych do maszyn. W ofercie tego punktu znajdziesz sworznie oraz tuleje do koparek różnych marek, w tym również tych popularnych, jak JCB, CAT czy też VOLVO.

Dodaj komentarz