Wyposażenie pralni: nowe czy używane maszyny pralnicze?

Wyposażenie pralni: nowe czy używane maszyny pralnicze?

Pranie i prasowanie ubrań to wciąż najmniej lubiane obowiązki. To właśnie robienie prania – zaraz obok mycia okien i sprzątania łazienki – od lat dominuje w rankingach najbardziej znienawidzonych domowych czynności. W dzisiejszych czasach niezwykle popularną alternatywą dla samodzielnego odświeżania ubrań jest korzystanie z usług pralni zewnętrznych. Placówki oferujące odpłatne czyszczenie wyrobów tekstylnych to pożądane obiekty w każdym większym mieście. Wraz ze wzrostem popularności pralni wodnych i chemicznych rośnie też liczba przedsiębiorców zainteresowanych uruchomieniem biznesu w tej branży. Prowadzenie własnego punktu usługowego może być bardzo opłacalne. Profesjonalne pralnie cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród klientów. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i rozmaite firmy i instytucje. Osoby zainteresowane założeniem pralni zmagają się z wieloma pytaniami. Wielu z nich towarzyszy niepewność związana z dużymi kosztami inwestycji. Idealnym rozwiązaniem dla osób dysponujących ograniczonym budżetem może być zakup używanych maszyn pralniczych. Czy punkt usługowy wyposażony w urządzenia z drugiej ręki ma szanse dobrze prosperować? Odpowiedź na to i inne pytania związane z uruchamianiem pralni zawarliśmy w poniższym artykule.

Jak otworzyć własną pralnię?

Aby otworzyć pralnię nie trzeba starać się o żadne formalne koncesje i zezwolenia. Osoba chcąca uruchomić punkt usługowy musi jednak dopełnić odpowiednich formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej. Są to standardowe procedury obowiązujące przy zakładaniu firmy, a więc wybór formy prowadzenia działalności, zarejestrowanie firmy w stosownym dla miejsca zamieszkania urzędzie, zgłoszenie do płatności w ZUS-ie i oczywiście wybór formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Następnym krokiem jest wybór lokalu. Należy pamiętać, że lokal przeznaczony na pralnię musi spełniać określone warunki zapisane w polskim prawie. Podstawa prawna reguluje m.in. warunki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w takim miejscu. Warto wspomnieć, że wybór lokalu na pralnię nie może być przypadkowy. Niezbędnym warunkiem dla powodzenia naszego biznesu jest lokalizacja zapewniająca nam dużą liczbę potencjalnych klientów. Analiza rynku pokazuje, że najlepiej prosperują pralnie położone w obrębie centrów handlowych, na dużych, nowych osiedlach oraz w dzielnicach biznesowych.

Koszty uruchomienia pralni: za co zapłacimy najwięcej?

Uruchomienie pralni to poważne przedsięwzięcie, wymagające odpowiednich środków finansowych. Im większa pralnia, tym koszty początkowe będą wyższe. Otwierają własny punkt usługowy musimy uwzględnić opłaty związane z lokalem. Z oczywistych względów najbardziej opłaca się prowadzić pralnię w lokalu, którego jesteśmy właścicielami; niewiele osób może sobie jednak pozwolić na taki luksus. Określając wstępny kosztorys należy uwzględnić dwa kluczowe czynniki, a więc wielkość lokalu oraz jego lokalizację. Adresy w centrach dużych miast są zwykle najdroższe, zatem jeśli szukamy sposobów na oszczędności możemy otworzyć pralnię np. w pobliżu akademików, na obrzeżach miasta lub w mniejszej miejscowości. Największych nakładów pieniężnych przy uruchamianiu pralni wymaga zakup maszyn pralniczych. Szacuje się, że zakup nowych urządzeń do pralni to wydatek rzędu 300 tysięcy złotych. Atrakcyjną alternatywą, a przy tym skutecznym sposobem na obniżenie kosztów, jest zakup sprzętu używanego.

Używane maszyny do pralni: czy warto w nie inwestować?

Decydując się na zakup używanych maszyn do pralni możemy zapłacić za nie nawet kilkadziesiąt procent mniej niż w przypadku zakupu urządzeń fabrycznie nowych. Możliwość taką oferuje np. firma Kannegiesser, proponując pralki przemysłowe używane.

Kannegiesser to uznany producent profesjonalnych urządzeń do pralni, który posiada w swoim asortymencie również sprzęt używany pochodzący od swoich klientów. Wszystkie urządzenia pralnicze pochodzące z drugiej ręki przechodzą kapitalny remont, dzięki czemu są w 100% sprawne i gotowe do dalszej eksploatacji. Przed ponownym użyciem wykwalifikowani technicy wymieniają kluczowe elementy (np. łożyska), dlatego używane maszyny pralnicze Kannegiesser w niczym nie ustępują nowym modelom.

Jak wydłużyć żywotność urządzeń pralniczych?

Przeciętny okres użytkowania maszyn pralniczych wynosi około 25 lat. To urządzenia przeznaczone do użytku w charakterze przemysłowym, dlatego są one projektowane do pracy w największych zakładach obsługujących klientów komercyjnych. Żywotność urządzeń używanych w pralniach wodnych i chemicznych przedłuży ich profesjonalna konserwacja. Kompleksowy serwis maszyn pralniczych oferuje m.in. firma Sovrana, marka obecna na polskim rynku już od ponad dwudziestu lat i świadcząca swoje usługi na terenie całego kraju. Dział serwisowy firmy Sovrana dysponuje najnowocześniejszym zapleczem sprzętowym niezbędnym przy konserwacji i naprawie usterek w urządzeniach pralniczych. Sovrana ma też własny magazyn części zamiennych oraz szeroką gamę materiałów eksploatacyjnych.

Dodaj komentarz